Gospodarstvo se mora poticati na stvaranje radnih mjesta, kako bi se reformirao javni sektor
Sindikati su na jučerašnjoj sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) odbili podržati Smjernice ekonomske i fiskalne politike Vlade u naredne tri godine, tražeći načelne uštede u državnoj potrošnji, dok su poslodavci podržali taj dokument.
Direktor Hrvatske udruge poslodavaca Đuro Popijač istaknuo je da su poslodavci svjesni kako trenutno ne postoje preduvjeti za ozbiljne promjene na rashodovnoj strani, ali i da Vlada bez određenih reformi neće imati prostora za smanjenje troškova, piše Mirela Klanac u Poslovnom dnevniku.
Neophodan dogovor sa sindikatima
"Hrvatska je vjerojatno jedina od razvijenijih država u kojoj je broj zaposlenih u javnim i državnim službama, od 260.000, veći od broja zaposlenih u prerađivačkoj industriji, gdje ih ima 250.000, a takav model funkcioniranja društva je neodrživ", upozorio je Popijač na GSV-u.
Dodaje, međutim, kako to ne znači da bi se odmah trebalo otpustiti 50.000 ljudi u državnim i javnim službama, jer bi to s druge strane značilo i 50.000 kupaca manje u trgovinama te isto toliko građana više koji primaju naknadu za nezaposlene. Budući da takvu situaciju nije jednostavno riješiti, nužno je, objašnjava Popijač, početi stvarati uvjete za rasterećenje gospodarstva kako bi ono bilo u stanju kreirati radna mjesta te otvoriti prostor za promjene u javnom sektoru.
"To su međusobno povezani projekti", istaknuo je, te pojasnio kako će to ipak biti promjena koju će Vlada nužno morati rješavati u dogovoru sa sindikatima, ponajprije onima koji sudjeluju u radu GSV-a jer njihovo članstvo predstavlja i značajan dio rashoda državnog proračuna.
Međutim, poslodavci nisu bezuvjetno dali podršku Vladinim smjernicama. Zanima ih namjera smanjivanja parafiskalnih nameta. "Ako se tu nešto učini ili ne učini, znat ćemo postoji li politička volja da se nešto promijeni", rekao je šef HUP-a.
Predstavnik sindikata Damir Jakuš nije se jasno izjasnio kakvu vrstu ušteda sindikati od Vlade očekuju, i o kojoj je skupini rashoda riječ. Zadane veličine se, kaže Jakuš ne mogu smanjiti, ali tvrdi da se može "povećati efikasnost". Rješenje za gospodarstvo vidi u sustavu javne nabave u kojem bi se prema njegovoj sugestiji prednost trebala dati domaćim proizvođačima. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik