Zbog slabe podrške obrazovanju, akteri obrazovnog sustava ne vjeruju u Hrvatsku kao zemlju znanja
Iako se često naglašava kako se Hrvatska nalazi na dobrom putu da postane zemlja znanja, a mnogi već ističu da upravo to i jesmo, u tu parolu ne vjeruju ni sami učenici ni učitelji.
Zaključak je to istraživanja koje su proveli znanstvenici Centra za istraživanje i razvoj obrazovanja pod vodstvom dr. Borisa Jokića, a koje je pokazalo kako većina 14-godišnjaka i njihovih učitelja smatra da znanje u Hrvatskoj nije nikakva pretpostavka za osobni i poslovni uspjeh u životu, piše Ivana Kalogjera-Brkić u Jutarnjem listu.
Za fakultet važna samo veza
Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku od 1.040 učenika 8. razreda i 688 učitelja, a njihovi su odgovori pokazali kako i jedni i drugi smatraju da osobe koje su uspješne i bogate ne moraju nužno biti i obrazovane. Dapače, čak 67,3 posto učitelja smatra da društveni kontekst učenicima ne ukazuje da je učenje vrijedna aktivnost. Tek 15 posto učitelja smatra da se znanje dovoljno cijeni.
Iznenađuje i velik postotak učitelja (63 posto) koji drže kako je za upis na fakultet važnija veza ili status obitelji, nego li sposobnosti i učenje. A s njima se slaže i 45,5 posto anketiranih učenika.
Vjera u budućnost
No, još značajniji je rezultat prema kojemu samo 26 posto učitelja i 45 posto učenika smatra da je u Hrvatskoj, znanje važna pretpostavka za nečiji financijski uspjeh. Dakle, čak 74 posto učitelja i 55 posto učenika smatra da u Hrvatskoj nije važno biti uspješan učenju da bi se čovjek jednog dana obogatio.
Iako je voditelj istraživanja, Boris Jokić komentirao kako stavovi učenika ukazuju na to da se korisnost znanja gubi već u osnovnoj školi, ravnatelj Privatne klasične gimnazije u Zagrebu, Zlatko Šešelj puno je zabrinutiji zbog ovakvih rezultata.
"Svaki smo dan u medijima obasuti pričama iz kojih je vidljivo da ljudi napreduju i dolaze na važne funkcije isključivo po rođačkim vezama. Jesu li oni stručni za taj posao potpuno je nebitno", upozorio je Šešelj. Posebno je zabrinjavajućim ocijenio stavove djece jer oni, kaže, najbolje ukazuju na to da smo kao društvo izgubili vjeru u budućnost, što je strašno. (V. K.)
Izvor: Jutarnji list