Drugog dana najveće regionalne konferencije o upravljanju ljudskim resursima raspravljalo se o važnosti interne i eksterne komunikacije
Predavanjem "Kako biti iskren, objektivan i interesantan", stručnjak za odnose s javnošću i direktor agencije Manjgura, Krešimir Macan, otvorio je drugi dan najveće regionalne konferencije o upravljanju ljudskim resursima – 8. SEE Human Resource Management Arene. Konferencija se u organizaciji Infoarena Grupe, a pod stručnim pokroviteljstvom tvrtke SELECTIO, te medijskim pokroviteljstvom business.hr-a i generalnim pokroviteljstvom portala MojPosao, održava u zagrebačkom hotelu Westin.
U skladu s glavnim pitanjem konferencije – želimo li promjenama upravljati, ili ih samo preživjeti, koje je sadržano u samom nazivu konferencije: "Aktivna uloga HR-a u upravljanju promjenama: HR slalom ili rock' n roll?" – Macan je svoje predavanje održao u sklopu tematske cjeline "Upravljanje ugledom kompanije u vrijeme nepopularnih mjera i promjena". Istaknuo je da je za uspjeh u tom pogledu ključna komunikacija, kako interna, tako i ona prema van, a nje nema dovoljno.
Nužnost komunikacije
"Prema istraživanju agencije Premisa iz ožujka ove godine može se zaključiti da menadžeri o krizi razgovaraju s novinarima, a ne sa zaposlenicima. Naime, istraživanje je pokazalo da čak 70 posto zaposlenika šefovi nisu informirali o krizi i problemima koje ona donosi poslovanju njihove tvrtke. Kako ćete zadržati najkvalitetnije ljude, postići njihovo razumijevanje za nužne promjene i rezove, te u konačnici izvući tvrtku iz krize, ako s njima ne komunicirate?", istaknuo je Macan. Upozorio je i na važnost modernih oblika komunikacije, kao što su društvene mreže, blogovi i tražilice, za upravljanje ugledom kompanije, te naglasio da bi u tvrtkama suradnja odjela za odnose s javnošću i odjela za upravljanje ljudskim resursima trebala biti čvršća.
U sklopu iste tematske cjeline, predavanje pod nazivom "Kako komunicirati s novinarima?" održao je Ratko Bošković, ugledni gospodarski novinar i zamjenik glavne urednice dnevnog lista i portala business.hr. Bošković je istaknuo da jedinstvenih pravila nema, te da je ključno da ljudi iz poslovne zajednice komuniciraju i razvijaju odnos s novinarima, a ne da ih doživljavaju kao neprijatelje, što je čest slučaj u odnosima novinarstva i poslovanja. "Bit novinarskog posla nije se promijenila s novim tehnologijama, to je još uvijek razotkrivanje društvenih nepravilnosti s ciljem poboljšanja društva", naglasio je Bošković.
Brojne koristi društvene odgovornosti
O društvenoj odgovornosti kao dijelu poslovne i HR strategije govorio je HR menadžer SOS Dječjeg sela Hrvatska Hrvoje Makvić. Podsjetio je na začetke korporativne društvene odgovornosti u 80-im godinama prošlog stoljeća i istaknuo njenu važnost za privlačenje i zadržavanje zaposlenika, pohvalio programe tvrtki koji zaposlenicima omogućavaju da sami predlažu programe društvene odgovornosti, te naglasio da se svako ulaganje tvrtke u lokalnu zajednicu, samoj tvrtki vraća višestruko. "Unatoč tome, čak 75 posto tvrtki u svijetu i Hrvatskoj nema predviđen budžet za programe društvene odgovornosti, a preostalih 25 posto to rade kroz marketing i PR", upozorio je Makvić.
Karla Horvat Crnogaj, suosnivačica Udruge Zagreb Pride i programski koordinator festivala Queer Zagreb održala je predavanje o pripadnicima LGBTIQ zajednice u organizacijama, a konferencija je nastavljena okruglim stolom na temu upravljanja ugledom kompanije u vrijeme nepopularnih mjera i promjena, te tematskim cjelinama "Talent management: Kako održati zdrav vrt u surovim uvjetima?", te "Nagrađivanje kao motivacija i kao ušteda: Kreativnost na djelu".
Više informacija o programu 8. SEE Human Resource Management Arene potražite OVDJE. (T. B.)