Tvrtke su do sada preživljavale pomoću kredita, ali bi mnoge mogle pasti na provjeri bilanci
Kad se govori o zatvaranju radnih mjesta u brodogradnji, stalno se ističe zabrinutost zbog 28 do 30 tisuća radnika koliko ih je zaposleno u hrvatskim brodogradilištima. S druge pak strane, brojci od više od 30.000 radnika koji su od početka godine ostali bez posla, ne pridaje se toliko "nacionalnog" značaja.
Naime, u rujnu je na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje zabilježeno 259.193 nezaposlene osobe, što je 37.000 više nego u istom razdoblju lani. Više od 22.000 novoprijavljenih došlo je na HZZ s ugašenih radnim mjesta u trgovini, hotelijerstvu, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, a takvi trendovi će se do kraja godine dodatno intenzivirati, piše Mirela Klanac u Poslovnom dnevniku.
Tekstilci najpogođeniji
"Udar krize se nakon trgovine i građevine seli na prerađivačku industriju u kojoj će mnoge tvrtke pasti na 'skeniranju' kod banaka", smatra ekonomist Željko Lovrinčević.
Recesija, kaže, stiže i na vrata tvrtki koje do sada nisu bile dramatično izložene stečajevima jer su se uz pomoć kredita uspijevale preživjeti. No, tvrdi da to uskoro prestaje, jer će mnogi pasti na provjeri bilanci kod banaka što će rezultirati jačim valom nezaposlenosti.
Domagoj Ivan Milošević, predsjednik Uprave Pastora, smatra da će među najpogođenijima biti tekstilna industrija.
"Ako tekstilci ne naprave restrukturiranje, njihov nestanak je pitanje vremena, bez obzira na subvencije", kaže on. U toj grani pod upitnikom će se, smatra, naći i tvrtke koje su kapital disperzirale u različite poslove.
"Kada se kapital ostvaren u trgovini, ulaže u hotelijerstvo ili nekretnine, onda dolazi do problema", kaže Milošević. Smatra da će u ostalim sektorima, isplivati one tvrtke koje su uspjele srezati troškove. (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik