Samo 18 posto zaposlenika iskreno bi priznali da idu na razgovor za novi posao
Kada bi tijekom radnog vremena morali izaći radi razgovora za posao u drugoj tvrtki, gotovo tri četvrtine zaposlenika (74 posto), reklo bi da izlaze zbog privatnih obaveza. Liječnički pregled, obiteljske obaveze, odlazak u banku, roditeljski sastanak, dan godišnjeg, pa čak i otvaranje bolovanja, samo su neke od dosjetljivih isprika. Pokazala je to anketa koju je MojPosao proveo na uzorku od 592 ispitanika.
Poslovnim obavezama pak, opravdalo bi se 8 posto zaposlenika, i to najčešće poslovnim sastankom, ugovorenim pregledom kod liječnika medicine rada ili obavljanjem administrativnih poslova.
Iako im opravdanja nisu u potpunosti jednaka, konačni zaključak im je zajednički: "ne bi bilo dobro da poslodavcu iskreno kažem zašto moram izaći s radnog mjesta". Dio ih je istaknuo da bi im u tom slučaju vjerojatno odmah dobili otkaz, pa smatraju da je takva pitanja bolje držati tajnima, jer ako ne dobiju željeni posao, mogu ostati raditi na trenutnom radnom mjestu. Također, nekolicina ispitanika je naglasila da ne bi željeli narušavati odnose s poslodavcem i podizati napetosti, jer time nanose štetu i sami sebi.
Iskrenost se ponekad isplati
Za razliku od većine, 18 posto zaposlenika bi iskreno priznalo zašto moraju izaći s posla za radnog vremena. Nekolicina ovih ispitanika je naglasila da im se iskrenost barem jednom već isplatila, jer nakon što su poslodavcu rekli zašto moraju izaći s radnog mjesta, ovaj im je odmah ponudio bolju ponudu, nakon koje su odlučili ne prihvatiti drugi posao. Naravno, kako i sami ističu, poslodavac je bio svjestan njihove vrijednosti jer su postizali dobre poslovne rezultate, pa je shvatio da bi njihov odlazak bio gubitak za tvrtku.
I dok je jedan dio ispitanika istaknuo da je iskrenost jedini pravi način za postizanje vlastitih ciljeva, drugi dio ih ističe da bi poslodavcu iskrenim priznanjem jasno pokazali svoje nezadovoljstvo, zbog kojeg konačno i žele otići. (V. K.)