Iako postoje naznake oporavka, još nije vrijeme za ukidanje gospodarskih poticaja
Otprilike 43 milijuna ljudi moglo bi ostati bez posla ili postati dugotrajno nezaposleno ukoliko vlade zemalja prerano ukinu mjere za poticanje gospodarstva ili ne poduzmu odlučnije mjere u borbi protiv krize, upozorila je Međunarodna organizacija rada (International labour organization – ILO) u svom posljednjem izvješću.
"Iako u nekim zemljama postoje naznake gospodarskog oporavka, rastuća nezaposlenost i sve češća pojava rada na pola radnog vremena te rada na određeno, predstavljaju prijetnju te se poticajne mjere ne bi smjele ukinuti prerano", istaknuo je autor izvješća Raymond Torres, direktor Međunarodnog instituta za studije o zapošljavanju pri ILO-u.
"Kriza na tržištu rada nije završila", dodao je Torres te naglasio kako će "gospodarski rast biti neizvjestan sve dok se tržite rada potpuno ne oporavi". Prerano ukidanje poticajnih mjera koje su donesene za vrijeme financijske krize, odgodilo bi oporavak i za nekoliko godina, upozorava ILO.
Izgubljeno 20 milijuna radnih mjesta
U najnovijem izvješću ILO je upozorio kako bi se broj nezaposlenih u svijetu tijekom 2008. i 2009. godine mogao povećati od 39 do 61 milijun, u odnosu na 2007. godinu, što će rezultirati rekordnim brojem od 219 do 241 milijun nezaposlenih.
Samo je u 51 državi za koje su podaci trenutno dostupni, uključujući SAD, Brazil, Indiju i Kinu, od listopada prošle godine zatvoreno najmanje 20 milijuna radnih mjesta. Dodatnih pet milijuna će trenutno biti ugroženo ako vlade zemalja ukinu poticaje gospodarstvu, dok bi ukupno 43 milijuna radnih mjesta moglo biti ugašeno tijekom iduće tri godine, ukoliko vlade zemalja ne nastave provoditi trenutnu ekonomsku politiku, zaključuje se u izvješću.
Nema oporavka prije 2011.
Iskustva iz prošlih gospodarskih kriza pokazuju da su na tržištu rada najugroženiji niže kvalificirani radnici i starije osobe, dok se mladi koji su završili školovanje i žene, susreću s neviđenim poteškoćama pri traženju zaposlenja. Njima pak prijeti rizik od dugotrajne nezaposlenosti, ali i propadanja stečenog znanja koje ne mogu nigdje primjenjivati i razvijati. Osim toga, u zemljama u razvoju bilježi se još jedan negativni trend – sve rašireniji rad na crno – budući da je nakon gašenja kvalitetnih radnih mjesta u industriji, značajan dio otpuštenih radnika prešao u zonu sive ekonomije.
Prema procjenama ILO-a, zaposlenost u razvijenim zemljama vratit će se na pred-krizne razine tek oko 2013. godine, dok bi se tržišta rada zemalja u razvoju mogla početi oporavljati iduće godine, ali se potpuni oporavak može očekivati tek 2011. godine. (V. K.)
Izvor: ILO