Više od polovice ispitanika nepristojni suradnik osramotio pred klijentima ili poslovnim partnerima
Čak 25 posto zaposlenika smatra da su njihovi suradnici nepristojni, dok ih najveći dio (38 posto) pristojnost svojih suradnika ocjenjuje ocjenom "dobar", a 27 posto ocjenom "vrlo dobar". Tek 9 posto zaposlenika smatra da su njihovi suradnici oličenje pristojnosti. Rezultati su to "Istraživanja o pristojnosti na radnom mjestu" koje je MojPosao proveo u studenom nad više od 500 ispitanika.
Osobnom higijenom svih suradnika zadovoljno je 23 posto ispitanika, dok ih je 55 posto navelo da u njihovoj tvrtki većina suradnika brine o osobnoj higijeni. Ipak, 22 posto ispitanih je istaknulo da njihovi suradnici ne paze na osobnu higijenu ili je među njima tek manji broj "urednih".
Prekid suradnje
Više od polovice ispitanika je navelo da su se zbog nepristojnosti suradnika našli u neugodnoj situaciji pred klijentima ili poslovnim partnerima. Više od petine ih je naglasilo da su zbog toga doživjeli otvoren prigovor od strane klijenta ili partnera, dok je taj nemili događaj kod 15 posto ispitanika narušio ili čak i prekinuo daljnje poslovne odnose. Zbog nepristojnosti suradnika, svega 6 posto ispitanika doživjelo je i odlazak partnera sa sastanka, dok se većina ipak samo "našla u neugodnoj situaciji". Neugodnu situaciju s klijentom, zbog nepristojnosti suradnika, nikada nije doživjelo 36 posto ispitanika.
U samim tvrtkama, zaposlenici su se ponajviše požalili na nepristojnost suradnika u sanitarnim prostorijama, dok se na ponašanje suradnika u zajedničkoj kuhinji požalio tek manji dio zaposlenika.
Bahati suradnici
Međutim, ogledalo nečije (ne)pristojnosti nisu samo postupci, već i ponašanje, način komunikacije te urednost radnog mjesta. Za 72 posto ispitanih, bahatost je najiritantnija navika njihovih suradnika, dok 57 posto ispitanih smeta kada njihovi suradnici preglasno pričaju na telefon i to za potrebe privatnih razgovora.
Osim toga, nešto više od polovice ispitanih požalilo se na loše higijenske navike svojih suradnika na radnom mjestu, a iritantnim se smatra i prostački jezik, konstantno mljackanje i grickanje te preglasno puštanje glazbe.
Istovremeno, prosječno 80 posto sudionika istraživanja priznaje da i oni sami imaju neke navike i postupke za koje smatraju da bi mogli iritirati njihove suradnike. Uglavnom je riječ o preglasnom pričanju na telefon i puštanju preglasne glazbe, a tek u manjini o lošim higijenskim navikama.
Cjelokupne rezultate istraživanja pročitajte OVDJE! (V. K.)