Tržište rada ove bi se godine trebalo stabilizirati, a oporavak će teći postupno
Najviše mogućnosti za pronalazak zaposlenja lani su imali prodavači, konobari, dadilje, kuhari, komercijalisti, prodajni predstavnici, administratori, knjigovođe, programeri, tajnice, farmaceuti, računovođe, frizeri, vozači te serviseri.
Prema stručnoj spremi, među onima s SSS-om najviše su se tražili prodavači i konobari, a među onima sa VŠS-om i VSS-om, magistri farmacije te komercijalist.
Tijekom prošle godine, na portalu MojPosao revidirano je više od 65.000 životopisa i objavljeno više od 13.000 natječaja za različita radna mjesta, što je ipak manje nego u 2008. godini. Razlog tome je svima dobro poznat - nepovoljna gospodarska situacija.
Tvrtke traže stručnjake
Međutim, ovakvi rezultati ne znače da je "tržište rada zamrlo jer tvrtke još uvijek traže zaposlenike, osobito one s radnim iskustvom koji su specijalisti u svom poslu i posjeduju konkretna znanja", komentirao je Igor Žonja, Predsjednik Uprave MojPosao.
"U na prošlu godinu bilježi se pad broja novih oglasa, no važno je naglasiti kako je do smanjenja došlo u prvom polugodištu 2009. godine, nakon čega se tržište rada ponovno stabiliziralo. U 2009. godini MojPosao je zabilježio kontinuirani rast broja korisnika i novo unesenih životopisa, što u određenoj mjeri odražava povećanje broja nezaposlenih, ali i pokazuje da su zaposlenici i dalje spremni prihvatiti bolju ponudu pa očekujemo kako će se sljedeće godine tržište rada ponovno aktivirati."
"No, ne treba očekivati značajno poboljšanje jer će oporavak biti postupan i 2010. godina neće donijeti znatne pomake nabolje. U ovom je trenutku važno zaustaviti negativne trendove koji su se javili u 2009. te ponovno pokrenuti tržište i vratiti optimizam hrvatskim poslodavcima", zaključio je Žonja.
Manje oglasa za stalno
Od ukupnog broja objavljenih oglasa, njih 73 posto se odnosilo na stalno zaposlenje, što je za 7 posto manje nego 2008. godine. Tako se trend rasta broja poslova za stalno, koji je uzlaznom putanjom krenuo 2006., lani zaustavio. Prošle se godine 33 posto oglasa odnosilo na rad na određeno, 14 posto ih je bilo za honorarni rad, dok se 9 posto oglasa odnosilo na studentske poslove.
S druge strane, iako je 88 posto posloprimaca tražilo posao "za stalno", zanimljivo je da je čak trećina posloprimaca također bila zainteresirana i za honorarni rad. Većina njih željela bi honorarno raditi kao dadilje, prodajni predstavnici, komercijalisti, konobari te dostavljači.
Zapošljavanje osoba s invaliditetom
Tijekom prošle godine objavljeno je i 537 oglasa na koje su ravnopravno mogle konkurirati i osobe s invaliditetom, dok je 2008. takvih oglasa bilo 690. Najveća ponuda zabilježena je kategorijama "Marketing, PR i mediji", "IT i telekomunikacije" te "Administrativna zanimanja".
Lani je također zabilježena i slabija potražanja za hrvatskim radnicima u inozemstvu. Tijekom prvih šest mjeseci, poslodavci su objavili 188 oglasa za radno mjesto izvan Hrvatske, što je znatno manje nego 2008. godine kada je bilo objavljeno 406 oglasa. Najtraženiji su bili radnici u turizmu i ugostiteljstvu, prodavači te strojari i brodograditelji. (V. K.)