Završni račun krize i ove će godine u najvećoj mjeri platiti radnička klasa
Nakon najteže gospodarske krize od Velike depresije 30-ih godina, svjetskom gospodarstvu u ovoj godini predstoji daljnji oporavak, ali uz mnoge rizike i nove mogućnosti, navodi se u analizi koju je izradio tjednik The Economist.
Iz Economistovih analiza i prognoza objedinjenih u posebnom izdanju "Svijet u 2010.", zaključuje se da će se najbogatiji društveni slojevi diljem svijeta uglavnom spašavati i izlaziti iz krize, dok će srednji i siromašni, radnički, slojevi stanovništva plaćati završni račun krize, piše Ivo Jakovljević u Novom listu.
Siromašnih 200 milijuna više
Naime, prema posljednjoj procjeni Međunarodne organizacije rada, ove će se godine dodatnih 200 milijuna radnika priključiti najranjivijoj društvenoj skupini, koja jedva preživljava s prihodima manjim od dva dolara dnevno.
Istovremeno, prema procjeni Economistovih analitičara, broj nezaposlenih u svijetu povećat će se za najmanje 60 milijuna osoba, dok će ostali uglavnom morati biti produktivniji iako će im plaće biti manje.
Zbog toga će se u više od polovine zemalja povećati rizik od socijalnih nemira, a ponajviše u subsaharskoj Africi i u istočnoj Europi (od Baltika do Balkana), dok su vrlo vjerojatni i snažni "društveni potresi" u najdinamičnijoj zemlji svijeta, Kini.
Rezanje plaća, mirovina i subvencija
Prema ocjeni čelnika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Dominiquea Strauss-Kahna, nezaposlenost će se povećavati u većini razvijenih zapadnih zemalja. Vlade u posttranzicijskim i novoindustrijaliziranim zemljama pak, morat će se osloniti na unutarnje izvore financiranja kako bi izašle iz krize. Drugim riječima, morat će smanjiti državnu potrošnju, plaće i mirovine te državne subvencije i pomoći, i to sve do granica održivosti socijalnog mira.
MMF-ov recept izlaska iz krize zajednički je za sve zemlje, a osim smanjenja državne potrošnje, podrazumijeva i povećanje domaće proizvodnje i izvoza te povećanje nacionalne štednje uz smanjivanje vanjske zaduženosti. Međutim, taj recept mogu uspješno primijeniti samo najsnažnije zemlje, s najviše prirodnih izvora te s najobrazovanijom i najradišnijom radnom snagom. Zbog toga je neminovno novo produbljivanje socijalnih razlika i u međunarodnim i u nacionalnim okvirima. (V. K.)
Izvor: Novi list