Obitelji mjesečno raspolažu sa 6.660, a za podmirenje troškova treba im 8.800 kuna
U 2009. godini prosječno hrvatsko kućanstvo raspolagalo je mjesečno s oko 6.660 kuna, ili oko 80.000 kuna na razini cijele godine. Najviše mjesečne prihode ostvarivala su kućanstva u Istri s Primorjem (oko 8.260 kuna), te u zagrebačkoj regiji (oko 7.630 kuna), a najmanje u Slavoniji (oko 5.360 kuna).
Međutim, prema subjektivnoj procjeni ispitanih, svakom je kućanstvu mjesečno nedostajalo više od 2000 kuna. Naime, građani smatraju da im je za podmirenje osnovnih troškova/potreba obitelji, mjesečno u prosjeku potrebno oko 8.800 kuna. No, za četveročlanu obitelj, primjerice, taj se iznos penje na otprilike 11.170 kuna mjesečno.
Rezultati su to istraživanja koje je GfK proveo na reprezentativnom uzorku građana u prosincu 2009. godine.
Čak 71 posto nema dovoljne prihode
Istraživanje pokazuje da tek 10 posto kućanstva ostvaruje veće prihode od potrebnih, dok je 2008. takvih bilo 12 posto. Čak 71 posto kućanstava ostvarivalo je prihode niže od potrebnih, što je za 4 posto više nego godinu dana prije, dok je 15 posto kućanstava, tj. dva posto manje nego 2008., ostvarivalo prihode s koji su ima bili dostatni za pokrivanje mjesečnih troškova.
Usporede li se pak, među kućanstvima s nedovoljnim prihodima, ostvareni i potrebni prihodi, dolazi se do podatka da bi njihova primanja u prosjeku trebala biti 68 posto veća od trenutnih.
Pola budžeta za hanu i stanovanje
Najveći dio kućnog budžeta i dalje odlazi na prehranu i piće – oko 33 posto, a pridodaju li se tome i troškovi stanovanja, proizlazi da 51 posto svojih prihoda, obitelji potroše za egzistencijalne potrebe. Nakon tih stavki, najviše se potroši na odjeću i obuću, mobilne telefone, troškove za promet i fiksni telefon, medicinske usluge te kulturu i zabavu.
Usporedba troškova pokazuje da su u odnosu na 2008. godinu, najviše porasli troškovi za hranu i piće, te cigarete, duhan i stambene kredite, dok su se najviše smanjili mjesečni izdaci za odjeću, obuću, kulturu, rekreaciju, zabavu, ali i za obrazovanje. (V. K.)
Izvor: GfK