Strateški sagledajte vaše dugoročne izglede za daljnji razvoj karijere
U današnjem nestabilnom ekonomskom okruženju, često se i samo "čuvanje" radnog mjesta može činiti kao "zanimanje za sebe". Umjesto da se borite s vatrom, radije strateški sagledajte vaše dugoročne izglede za daljnji razvoj karijere. Jeste li sigurni da posjedujete znanja i vještine koje su potrebne sadašnjem, ali i budućem poslodavcu?
Stručnjaci ističu da se morate priviknuti na činjenicu da sve što vas okružuje ima sve kraći vijek trajanja. Isto je i s vašim znanjem, koje je stalno "bombardirano" novim tehnologijama i otkrićima. Zato se morate neprestano razvijati.
Primjerice, odvojite 15 posto svog dnevnog vremena proučavanju područja i novosti koje su usko povezane s vašim zanimanjem. Nakon što usvojite nova znanja, upišite ih vaš životopis, kojeg je poželjno ažurirati barem jedanput godišnje. Na taj ćete način i sami primijetiti da kontinuirano ulažete u svoje znanje, jer će lista biti sve duža. Ako pak nemate dovoljno motivacije učiti samostalno, razmislite o upisivanju edukativnih tečajeva. Uz malo više proučavanja, uvidjet ćete da na tržištu postoje vrlo povoljni oblici edukacije.
Komunicirajte
Gašenje radnih mjesta uzrokovalo je smanjenje broja zaposlenika po tvrtkama, ali poslovne obaveze su ostale – raspodijeljene su među preostalim zaposlenicima, pa nije ni čudo da je znatan dio njih doslovno zatrpan obavezama. Zbog toga zaposlenici sve manje vremena posvećuju izgradnji i održavanju svoje mreže poznanstava, ali i komunikaciji sa suradnicima.
Stručnjaci uvjeravaju kako osobe time sebi čine protuuslugu, jer je stalna komunikacija među suradnicima neophodna, kako za poslovanje, tako i za međusobno razumijevanje. Neka istraživanja su pokazala da je i stalna komunikacija s nadređenim, ponekad ključna i za sigurnost radnog mjesta. Ako pak i izgubite radno mjesto, bolju vam preporuku uvijek može dati osoba s kojom ste komunicirali i koja vas "poznaje" – a ima li bolje preporuke, nego one od vašeg nadređenog?
Analizirajte dobro sektor u kojem radite. Neke su djelatnosti manje, a neke više podložne vanjskim utjecajima i promjenama. Prilikom planiranja vašeg budućeg zaposlenja, ciljajte na organizacije koje su se već prilagodile ili za koje znate da se uspješno prilagođavaju budućim trendovima. Primjerice, ako radite u automobilskoj industriji, prelazak u tvrtku koja se bavi električnim automobilima, bi mogao biti pametan korak naprijed.
Osim toga, morate imati realna očekivanja po pitanju plaće. Shvatite li ovo na vrijeme, psihološki ćete biti spremniji za iduće zaposlenje, jer ćete shvatiti zašto vam poslodavci nude, možda manje iznose, za posao za koji vi mislite da vrijedi više. S rastom gospodarstva, rast će i mogućnost povećanja vaše plaće.
Jučer je prošlost
U nestabilnom ekonomskom okruženju izrazito je važno biti agilan i fleksibilan. Zaposlenici su često previše lojalni poslodavcu i preemotivno vezani za tvrtku, pa ih gašenje radnih mjesta u znatnoj mjeri pogađa. Potrebno je biti elastičan, naglašavaju stručnjaci, tako da se, ako i izgubite radno mjesto, spremno "dočekate na noge" i psihološki budete spremni na daljnje korake.
Ako izgubite radno mjesto, važno je ostati pozitivan. Iako vam je možda žao i radije biste tugovali ili uzeli nekoliko dana odmora da se saberete, krenite suprotnim smjerom – već idući dan odlučno pristupite tržištu i sagledajte koje vam se mogućnosti pružaju. Pristup je sličan onome na radnom mjestu: ako vam je možda današnji rad dan bio loš, sutra ujutro ćete manje razmišljati o njemu, a više o obavezama koje će vas dočekati na radnom mjestu. (V. K.)
Izvor: The Financial Times