Čak i najnižu otpremninu koju dobije radnik u trenutku otkaza, moguće je pametno uložiti u vlastitu budućnost. Stručnjaci preporučuju: dobro procijenite vlastite mogućnosti i ciljeve i krenite.
Prema Zakonu o radu, poslodavac je dužan radniku isplatiti otpremninu od najmanje jedne trećine prosječne mjesečne plaće po godini staža. Zakonom utvrđena otpremnina iznosi najviše šest prosječnih plaća, ali može biti i viša prema kolektivnom ugovoru.
Za svaku godinu staža neoporezivi iznos otpremnine je 6.400 kuna. Međutim, posljednjih su godina pojedine tvrtke isplaćivale stimulativne otpremnine u iznosima i do 300.000 kuna. Više nego dovoljno za pametno ulaganje, piše Gordana Galović u Jutarnjem listu
"Edukacija je jedan od najboljih načina ulaganja koje se uvijek vraća. U tom bi dijelu i država trebala dodatno poticati prekvalifikacije. Jedan od načina jest da na svako ulaganje pojedinca u prekvalifikaciju država uloži isti iznos novca", rekao je Hrvoje Stojić, analitičar Hypo banke.
U prekvalifikaciju mogu uložiti i oni koji dobiju najniže otpremnine. Tečajevi stranih jezika te oni kompjutorski stoje već od 2.000 kuna. Na tržištu je i mnogo edukacija za koje se dobiva svjedodžba. Samo na Pučkom otvorenom učilištu u Zagrebu nude obrazovane programe koji pokrivaju petnaestak struka.
Oni koji dobiju nešto veće otpremnine, a novac im ne treba odmah, mogu se upustiti i na tržište kapitala. Nakon što je recesija srušila vrijednost dionica, nitko od stručnjaka ne želi dati preporuke u što ulagati. Ako se ipak odlučite na dionice, neslužbene preporuke kažu da su potencijalno isplativa ulaganja u telekomunikacijski, bankarski, prehrambeni i turistički sektor.
Stručnjaci pritom upozoravaju da svaki ulagač prvo treba odlučiti koliko je spreman na rizik i na koji će rok investirati. Zatim treba diverzificirati portfelj, odnosno rasporediti količinu novca kojom raspolaže od rizičnijih prema sigurnijim ulaganjima.
Nakon što su cijene zemljišta u posljednjih godinu dana pale 38 posto, a cijene kuća i stanova oko deset posto, dio stručnjaka ponovno preporučuje ulaganje i u taj sektor. Otpremnina bi u tom slučaju mogla biti dobar polog za kredit.
Dugoročno se predviđa da će u Hrvatskoj biti najtraženija zanimanja iz uslužnog sektora, pa svi koji odlučuju o svom budućem biznisu ili prekvalifikaciji moraju uzeti u obzir i taj segment. Na prvome je mjestu svakako turizam.
"Turizam je djelatnost u koju se isplati investirati, bilo da je riječ o početnicima ili onima koji su dugo u tom poslu. Usluga se u turizmu može ponuditi i s vrlo malo novca, ali treba biti inovativan i inzistirati na kvaliteti. Proizvodi i usluge koji se mogu raditi u sektoru turizma su neograničeni, samo treba imati ideju i znanje, bilo da je riječ o animatorskim uslugama, izletima, konobama ili raznim proizvodima", rekao je Šime Klarić, predsjednik Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list