Vlada će građanima vratiti oko 700 milijuna kuna, a kada se svima ukine krizni porez dodatnih 850 milijuna.
Od 1. srpnja građani Hrvatske plaćat će porez na dohodak po novim pravilima koja bi trebala dovesti do toga da, kako je najavila premijerka Jadranka Kosor, "primanja 1,480.179 građana budu veća". Do toga da plaće svih zaposlenih u zemlji nakon godine dana stagnacije počnu rasti trebale bi dovesti nove stope poreza na dohodak i novi porezni razredi na koje će se one obračunavati.
Neoporezivi dio plaće ostaje isti – 1.800 kuna, a stopa od 12 posto naplaćivat će se na dio dohotka do 3.600 kuna. Dio plaće od 3.600 do 10.800 kuna oporezivat će se po stopi od 25 posto, dok će se iznad 10.800 kuna porez na dohodak plaćati po stopi od 40 posto. Na taj način, objasnio je potpredsjednik Vlade i ministar financija Ivan Šuker, građani će već u ovoj godini dobiti 700 milijuna kuna. No, Vladine mjere, među kojima je i ukidanje kriznog poreza, pohvalio se Šuker građanima će do kraja godine donijeti i puno više, pišu Jagoda Marić i Gabrijela Galić u Novom listu.
"Kad se u srpnju ukine krizni porez po stopi od dva posto građani će dobiti 450 milijuna kuna, a nakon ukidanja stope od četiri posto bit će to dodatnih 400 milijuna kuna. Uz 700 milijuna od poreza na dohodak građani će do kraja godine dobiti 1,5 milijardu kuna, kazao je ministar Šuker. Vlada im to sada vraća kako bi poticala potrošnju i potaknula izlazak iz krize.
Međutim, Vlada građanima iz državnog proračuna "vraća", odnosno neće naplatiti, 850 milijuna kuna na ime kriznog poreza, dok preostalih 700 milijuna kuna od poreza na dohodak gube lokalne vlasti kojima pripada najveći dio prihoda od poreza na dohodak.
No, nove porezne stope i porezni razredi ipak nisu igra u kojoj svatko od više od 1,480 milijuna zaposlenih dobiva. Većina građana trebala bi doista dobiti veće plaće. Prema izračunima koje je radilo Ministarstvo financija to su svi oni koji dobivaju do 14 tisuća kuna neto plaće, odnosno oni čiji je bruto dohodak iznad 24 tisuće kuna.
Ipak, s prirezom od 18 posto koliko se plaća u Zagrebu i bez osobnog odbitka na uzdržavane članove obitelji, primjerice djecu, plaća će padati i onima koji mjesečno zarađuju više od 23 tisuće kuna brutto, odnosno dobivaju oko 13 tisuća kuna neto plaću.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku čak 90 posto građana Hrvatske koji rade u pravnim osobama, dakle bez onih koji rade za državu, ima neto plaću manju od osam tisuća kuna i njima bi plaće nakon što se počnu primjenjivati nova pravila trebale rasti. Među ostatkom od deset posto nalazi dio građana čije će plaće s novim obračunom biti niže.
Pad plaća koji počinje na granici od oko 13 tisuća kuna trebao bi se zaustaviti na neto plaći od oko 22 tisuće kuna. Ministar Šuker objasnio je da je cilj izmjena poreza na dohodak povećati primanja građana koji zarađuju manje kako bi imali dovoljno novca za svoje životne potrebe. Međutim, Vlada ukida porezne olakšice koje su građani imali, na kamate na stambene kredite, zdravstvene usluge u privatnom sektoru, ili životna osiguranja. Na taj način, Hrvati će izgubiti oko pola milijarde kuna. (T. B.)
Izvor: Novi list