Do ljeta odluka o ukidanju ili smanjenju parafiskalnih nameta, a i država kreće u kresanje zaposlenih u državnim tvrtkama za pet posto.
Dužnosnici i zaposlenici Ministarstva financija, uz pripremu rebalansa proračuna fokusiranog na smanjenje rashoda, koji se očekuje u srpnju, u sljedeća dva mjeseca moraju pripremiti i prijelaz na novi sustav poreza na dohodak, izmjene u porezu na dobit te pripremiti donošenje zakona koji će dugoročno definirati smjer javnih financija.
Vlada je, naime, planom provedbenih aktivnosti programa gospodarskog oporavka, koji je usvojila na sjednici u četvrtak, najavila da se odmah kreće i u izradu zakona o fiskalnoj odgovornosti kao i strategije upravljanja javnim dugom. Već ovog mjeseca, najavila je premijerka Jadranka Kosor, formirat će se radne skupine koje bi do studenog ove godine, odnosno predlaganja proračuna za 2011., trebale utvrditi okvire u kojima će se idućih godina kretati državna potrošnja.
Prioritetnim zadatkom, koji se mora obaviti do ljeta, premijerka je naznačila posao koji nije namijenjen nijednom njezinu ministru, nego Hrvatskoj udruzi poslodavaca. "Ponovno ćemo pozvati HUP da objavi popis poduzetnika s najvećim dugovanjima jer naši podaci ukazuju da 60 posto tvrtki s najvećim dugom nemaju zaposlenike", kazala je Kosor. Odmah se kreće i u postupak izrade registra zaposlenika u javnom sektoru, donošenje akcijskog plana za sudove s najvećim zaostacima, pojednostavljenje stečajnog zakona i formiranje timova za definiranje projekata kojima bi se konkuriralo za sredstva iz fondova EU.
Do ljeta se očekuje i odluka o ukidanju ili smanjenju parafiskalnih nameta, i to vodnog doprinosa, naknade za Hrvatske šume, promjenu Zakona o spomeničkoj renti, smanjenje doprinosa za Hrvatsku turističku zajednicu, dok će se jedinice lokalne samouprave pozvati da smanje komunalne doprinose. Reforma komorskog sustava, i to Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore, trebala bi se pak pripremiti do jeseni.
Ministarstvo gospodarstva još ovog mjeseca treba preko svojih predstavnika u NO-ma javnih poduzeća, kao i tvrtki u portfelju HFP-a, pokrenuti plan smanjenje zaposlenih u državnim za pet posto. Srpanj je mjesec u kojem bi se konačno moglo doznati koja će se društva iz portfelja Fonda za privatizaciju hitno privatizirati, a do rujna znat će se i početne cijene za prodaju manjinskih udjela.
Vlada je pritom dala i preporuku jedinicama lokalne uprave da i one krenu u isti proces i zadrže samo one tvrtke "koje opskrbljuju dobrima i uslugama kojima privatni sektor ne može efikasno opskrbljivati". Profesionalizacija vodstava u tvrtkama koje se neće privatizirati trebala bi ozbiljnije krenuti od rujna.
Vlada se obvezala od tada započeti s praksom javnih natječaja za članove uprava i nadzornih odbora tvrtki u državnom vlasništvu, u kojima bi se ujednačio i sustav menadžerskih ugovora. Operativnim planom posebno je naznačena i izrada modela ugovora za glavnoga izvršnog direktora kao i kodeks korporativnog upravljanja.
Politički najosjetljivije reforme rezervirane su za kraj godine. Promjene sustava povlaštenih mirovina definirat će se u prosincu, a one će uz državne dužnosnike zahvatiti i vojne osobe, branitelje... Istog mjeseca kreće i "čišćenje" javnog sektora od takozvanih neosnovnih djelatnosti. Primjerice, privatizacije ugostiteljstva. "Od zadanih rokova nema odustajanja, jedino ih se može skratiti", poručila je Kosor. (T. B.)
Izvor: Poslovni dnevik