Lani je na Jadranu zaposleno 15.000 sezonaca, a u Sindikatu turizma očekuju da će do kraja sezone biti dosegnuta ista brojka.
U trenutnoj situaciji, mnogi bi se, za dva-tri ljetna mjeseca, zadovoljili i najniže plaćenim poslovima, npr. sobarice, pomoćne radnice u kuhinji ili sličnim.To su, pak, uz konobare i kuhare, turističke animatore, pizza-majstore, recepcionare i komercijaliste, najtraženija zanimanja na obali u ljetnim mjesecima.
Sezonska ispomoć turističkim profesionalcima, koja uglavnom dolazi iz unutrašnjosti, ljeti radi za otprilike od tri do šest tisuća kuna. To su prosječne mjesečne plaće (ima popriličnih odstupanja), a za njih, prema podacima portala MojPosao, većini poslodavaca nisu bitni ni stručna sprema ni radno iskustvo, a i znanje engleskog jezika traži se u tek 36 posto oglasa, piše Radmila Kovačević u Večernjem listu.
Turizam je, dakle, grana u kojoj je ipak najlakše naći sezonski posao unatoč nešto slabijoj ponudi nego lani. "U kategoriji turizam i ugostiteljstvo objavljeno je oko 10 posto manje oglasa nego lani", potvrđuje Marko Oltean, voditelj prodaje i odnosa s klijentima na portalu Moj posao. "No, s druge strane, udio tih oglasa u odnosu na ukupan broj oglasa iznosi 15 posto, što je više nego 2009. Turizam, očito, i u krizi stoji bolje od drugih gospodarskih grana", naglašava Oltean.
U Sindikatu turizma očekuju da će hoteli, restorani, trgovine... ipak angažirati podjednak broj sezonaca kao lani. U 2009. regularno je bilo zaposleno 15.000 ljudi, a usto je vrlo mnogo ljudi – koliko, nije poznato – radilo na crno. (T. B.)
Izvor: Večernji list