Dio poslodavaca će zbog pravilnika morat će zaposliti nove ljude, a mnoge tvrtke prisiljene su na preinake softverskih sustava za evidenciju radnog vremena.
Pravilnik o evidenciji radnog vremena, donesen u sklopu usklađivanja hrvatskog radnog zakonodavstva s europskim, prema kojem se svakodnevno, od 1. lipnja kada je stupio na snagu, mora ispunjavati 18 stavki, uzbunio je hrvatske poslodavce.
Premda dio tvrtki ima postojeće softverske obrasce za tu evidenciju, novi je Pravilnik opterećen detaljima pa poslodavci svakodnevno i za svakog radnika moraju ispunjavati rubrike o početku i kraju radnog vremena, ukupnom broju radnih sati, broju sati u zastoju, na bolovanju i na radu nedjeljom te sati provedenih u pripravnosti, na terenskom radu kao i brojne druge stavke, piše Ksenija Puškarić u Poslovnom dnevniku.
Poslodavci smatraju da je Pravilnik previše birokratiziran, te da će ih, osim vremenski, dodatno opteretiti i financijski. Kako kaže Bernard Jakelić, v.d. glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), dio poslodavaca zbog njega je primoran zaposliti ljude koji će se samo time baviti, zbog čega će HUP tražiti preinake Pravilnika.
"Da bi zadovoljio zakonske odredbe, HT će morati napraviti preinake u elektroničkom sustavu, što će rezultirati većim dodatnim i neplaniranim financijskim izdacima koji svim poslodavcima, pa tako i nama, u ovo krizno vrijeme nisu potrebni", poručuju iz Hrvatskog telekoma. Pravilnik je, ističu, u velikoj mjeri birokratiziran, a premda u HT-u vjeruju da mu je namjera bila zaštititi radnike te im omogućiti redovan rad i pravičnu naknadu, njegova provedba je, kažu, dodatno opteretila i poslodavce i radnike. "Smatramo da je zakonodavac trebao ostaviti odgovarajući rok za prilagodbu novom propisu, odnosno novim odredbama", poručuju iz HT-a.
I u Siemensu se slažu da je Pravilnik birokratiziran i opterećen nekim nepotrebnim evidencijama."Siemens evidentira radno vrijeme putem elektronske aplikacije i neće biti dodatnih financijskih troškova ni potrebe za uvođenjem promjena, jer se ionako većina podataka vodi sukladno zahtjevima novog pravilnika", napominje Sonja Nušinović, direktorica korporativnih komunikacija u Siemensu.
U Ini postoji sustav koji uz obračun plaća evidentira radno vrijeme za svakog radnika, ali će se morati slati na doradu. "Putem posebne aplikacije uveden je jedinstveni obrazac evidencije radnog vremena na kojem su zabilježeni svi propisani elementi, a nastavlja se njegova dorada. Značajnijih promjena u načinu rada neće biti, što znači da neće biti niti dodatnih troškova", poručuju iz Ine u kojoj, kako sami kažu, na evidenciji radnog vremena od 9.931 zaposlenog radi 2,5 posto ili oko 250 djelatnika. Svi oni rade i druge redovne poslove, dodaju u Ini.
Posebne probleme s Pravilnikom imaju zaposleni u sektoru osiguranja. Osiguravateljski agenti tako moraju ispunjavati rubrike za svoje podređene koji svakodnevno rade na terenu. U tom je slučaju teško provjeriti je li netko radio 12 ili 2 sata, je li uzeo pauzu za ručak, posebice za one koji se plaćaju po učinku, tvrdi izvor iz tog sektora. Jakelić tvrdi da to nije problem samo osiguravatelja, već svih djelatnosti s fleksibilnim radnim vremenom, kao što su ribari, novinari i drugi. (T. B.)
Izvor: Poslovni dnevnik