Sindikati su u pregovorima s Vladom i oko mirovinskog zakona osnažili svoju poziciju sa 800 tisuća potpisa građana za referendum o Zakonu o radu.
Vlada je spremna na kompromis u izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju tako da se prijelazno razdoblje za odlazak žena u starosnu mirovinu sa 65 godina produlji do 2030., a ne do 2020. godine, što je do sada predlagala, pišu Gordana Galović i Suzana Barilar u Jutarnjem listu.
Trebao bi se naći i kompromisni prijedlog o penalizaciji prijevremenih umirovljenja, i to tako da se ipak uvažava dulji radni staž pa će muškarci sa 60 godina života i 40 godina radnog staža, a žene sa 55 godina života i 35 godina staža za prijevremeno umirovljenje najvjerojatnije biti kažnjeni s devet, a ne sa 20,4 posto manjom mirovinom.
Oni koji odu u prijevremenu mirovinu sa 15 godina staža i dalje mogu računati na 20,4 posto manju mirovinu. Takav je mogući kompromis dogovoren u posljednjem krugu pregovora Vlade i sindikata u Ministarstvu gospodarstva. Vlada je objavila samo da je sporni Zakon o mirovinskom osiguranju povukla iz hitne saborske procedure pa se očekuje da će dogovorene izmjene Saboru poslati u obliku amandmana.
Nova pravila za odlazak u mirovinu tako ipak ne vrijede već od 1. listopada. Međutim, dio posljedica novog zakona već je vidljiv jer je većina onih koji su imali uvjete doslovno pobjegla u prijevremenu mirovinu da bi izbjegli maksimalno smanjenje mirovina od 20,4 posto i mjesečno na svojim mirovinama "spasili" tristotinjak kuna.
Iako je Vlada popustila sindikatima, premijerka Jadranka Kosor iz Sabora je poručila da će se Zakon o mirovinskom osiguranju sigurno mijenjati jer postojeći sustav u kojem na jednog umirovljenika imamo 1,29 zaposlenih nije održiv. "Dogovorili smo se s predstavnicima sindikata da ublažimo tempo, ali zakon moramo donijeti", rekla je premijerka i najavila da ta redovita, usporenija procedura "neće trajati predugo".
Sindikati su zadovoljni dogovorom s Vladom prema kojem će se osnovati zajednička radna skupina koja će idućih mjeseci dati prijedlog cjelovite mirovinske reforme i otvoriti niz pitanja, među kojima je i ukidanje povlaštenih dužnosničkih mirovina.
Najvažniji rezultati
Izvor: Jutarnji list