Manje od deset posto građana misli da država ide u dobrom pravcu, a dvije trećine ih misli da će iduće godine biti još gore.
Hrvatski građani vole svoj posao, na radnom mjestu se osjećaju dobro, te vjeruju svojim kolegama. Zadovoljni su i privatnim životom. No, istovremeno, izrazito su nezadovoljni životnim standardom i smatraju da žive teško, za što je kriva Vlada. Pokazalo je to istraživanje Gallup Balkan Monitora, provedeno u Hrvatskoj i šest zemalja regije, među 1.000 ispitanika u svakoj zemlji, piše Snježana Pavić u Jutarnjem listu.
Kada je riječ o budućnosti, građani Hrvatske su pesimisti, jer ih manje od deset posto misli da država ide u dobrom pravcu, a dvije trećine ih misli da će iduće godine biti još gore. O Vladi, političkim strankama i parlamentu imaju izrazito negativno mišljenje – smatraju da su premreženi s korupcijom i organiziranim kriminalom.
Većina ispitanika ustvrdila je da radi kod poslodavca koji niti otpuštaju, niti zapošljavaju nove radnike, a zdravstvenim i školskim sustavom zadovoljno je oko 70 posto ispitanika. Smatraju da škole i fakulteti prilično dobro pripremaju mlade za izlazak na tržište rada, no da bi se našao dobar posao najvažnijim se smatra - dobra veza. U skladu s time, Hrvatsku uglavnom doživljavaju kao nepravedno mjesto, na kojem uspjeh ne ovisi o vlastitom trudu i sposobnostima.
Iako se građani Hrvatske dive Nijemcima, ne vjeruju da će doći do napretka u društvu, ako svi budu puno i marljivo radili. Porez smatraju bačenim novcem, a ne doprinosom javnim službama koje sami koriste.
Istraživanje je pokazalo i da na osobno je kriza imala malo utjecaja na osobno zadovoljstvo. Ocjenjujući zadovoljstvo vlastitim životom ocjenama od 1 do 10, prosječna ocjena hrvatskih ispitanika bila je 5,6, što je najviše u regiji. Ta ocjena je nešto niža od 5,8 iz 2008., ali i za 0,2 viša nego lani. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list