Kreću promjene Zakona o radu o noćnom i smjenskom radu te prekovremenima, bez dogovora o kolektivnim ugovorima.
Vatrogasci će u izvanrednim situacijama moći legalno gasiti požare noću bez obveze da se tri sata odmore nakon osam sati rada, a Zakon o radu omogućit će i drugim službama koje rade bez prekida da fleksibilnije urede svoje radno vrijeme.
Ovoga tjedna Vlada će po hitnom postupku zatražiti nove izmjene i dopune Zakona o radu koje su usuglašene sa sindikatima, poslodavcima i Europskom komisijom, sve u namjeri da se isprave neke nedorečenosti i lakše reguliraju noćni rad, preraspodjela radnog vremena, sezonski rad te godišnji odmori, piše Ljubica Gatarić u Večernjem listu.
Paralelno s tom promjenom krenut će i novi krug pregovora Vlade sa socijalnim partnerima o težem pitanju: produljene primjene kolektivnih ugovora i sudbine pravilnika o radu. Sindikati su tijekom jeseni prikupili 717 tisuća potpisa protiv promjene Zakona o radu koja bi išla za tim da se ukine produljena primjena kolektivnih ugovora.
U Ministarstvu gospodarstva kažu da su na tragu kompromisa – za razliku od poslodavaca i Vlade, koji su predlagali da nakon njihova isteku kolektivni ugovori vrijede još 3 mjeseca (eventualno 6), sindikati kao kompromis spominju rok od godinu dana. Sada tog ograničenja u zakonu nema.
Produljena primjena ne bi se odnosila na situacije kada poslodavac otkaže kolektivni ugovor. Premda su sindikati tražili da se ukinu pravilnici o radu, u ministarstvu kažu tek da razmatraju mogućnost da se pravilnicima o radu zabrani reguliranje plaća. Plaće zaposlenih treba regulirati kolektivnim ugovorima ili ugovorima o radu. Prihvaćaju primjedbe da su pravilnici jednostrani akti koje poslodavac može u svakom trenutku promijeniti. (T. B.)
Izvor: Večernji list