Ana Knežević ističe da bi to bio samo uvod u već najavljeni prvosvibanjski prosvjed
Industrijski sindikati, udruženi u Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), započeli su konzultacije o organiziranju generalnog štrajka, zbog teškoga stanja u gospodarstvu. Štrajk, u trajanju od dva sata, planira se iza Uskrsa, rekla je Ana Knežević, predsjednica SSSH, na konferenciji za novinare, na kojoj je predstavnike medija upoznala i s prijedlozima tog sindikata u Zakonu o minimalnoj plaći.
Što se tiče planiranog štrajka, Knežević je istaknula da bi on bio samo uvod u već najavljeni veliki prvosvibanjski sindikalni prosvjed. Izrazila je nezadovoljstvo načinom na koji se Vlada bori protiv krize i nezaposlenosti, a koji je u potpunosti suprotan s onim koji primjenjuju druge europske zemlje, koje su već izašle ili su na izlasku iz recesije.
Knežević je kritizirala nestimuliranje proizvodnje i potrošnje te uvođenje kriznog poreza, budući da su te mjere, prema njezinim riječima, rezultirale brojkom od 317.625 nezaposlenih u veljači.
Novi Zakon do 31. svibnja
Što se pak tiče Zakona o minimalnoj plaći, SSSH predlaže izmjene Zakona na način da se ukine zakonska odredba o mogućnosti niže plaće za tekstilnu, drvno-prerađivačku i kožarsko-obućarsku industriju, da se minimalna plaća uvećava za postotak rasta indeksa potrošačkih cijena u prethodnoj godini, te da se zakonski utvrde koeficijenti složenosti poslova za pojedine stručne spreme.
SSSH će svoje prijedloge uputiti Gospodarsko-socijalnom vijeću od kojega se očekuje pozitivno očitovanje, kako bi Vlada tako izmijenjen Zakon uputila u saborsku proceduru i da on bude izglasan do 31. svibnja 2010. godine, kada završava jednogodišnje razdoblje usklađivanja minimalne plaće i treba uslijediti novo.
Minimalna plaća jednaka za sve
Minimalna plaća trebala bi biti jednaka za sve, jer su u protivnome radnici u tekstilnoj, drvno-prerađivačkoj i kožarsko-obućarskoj industriji u diskriminirajućem položaju. Dosadašnja niža minimalna plaća nije pomogla boljem poslovanju i nije spriječila val otpuštanja u tim djelatnostima.
Aktualni mehanizam usklađivanja visine minimalne plaće s realnim rastom BDP-a za prethodnu godinu ne odgovara svrsi Zakona, a to je borba protiv siromaštva, jer je lanjski BDP bio u padu, upozorila je Knežević. (V. K.)
Izvor: SSSH