Prema podacima Eurobarometra, gore od Hrvatske, s oko 45 posto zaposlenih u dobi od 15 do 64 godine, sada su samo Makedonija i Turska.
Od gotovo 4,3 milijuna stanovnika u Hrvatskoj, 1.476.000 ih radi, regularno ili na crno. Broj onih koji rade i izdržavaju druge u samo godinu dana pao je za dodatnih 87.000, objavio je Državni zavod za statistiku. Po stopi zaposlenih u dobi od 15 do 64 godine od oko 55 posto, Hrvatska je i prije krize bila pri dnu europske ljestvice, piše Snježana Pavić u Jutarnjem listu.
Ta se stopa u prvom tromjesečju ove godine, spustila prema 50 posto. Prema podacima Eurobarometra, gore od Hrvatske, s oko 45 posto zaposlenih u dobi od 15 do 64 godine, sada su samo Makedonija i Turska. Prosjek EU je 63,8 posto, a 70 posto poželjna je razina zaposlenosti, kakvu imaju zemlje poput Austrije, Švicarske i Norveške.
Stručnjakinja za tržište rada, Sanja Crnković Pozaić, smatra da smo dosegli dno, te da nakon toga može ići samo na bolje. Početkom godine kriza na tržištu rada dosegla je vrhunac sa stopom nezaposlenosti od 19,5 posto, ali svi pokazatelji govore da se stanje popravlja, ističe Pozaić.
Podaci DZS-a odnose se i na rad na crno, jer se koriste podaci iz Ankete o radnoj snazi, provedene prema metodologiji Međunarodne organizacije rada, koja uračunava i sivu ekonomiju. Prema toj metodologiji zaposlenom se smatra svaka osoba koja je u tjednu u kojem je provedeno ispitivanje obavljala bilo kakav posao za novac ili za plaćanje u naturi.
Od početka 2009. do početka ove godine, prema podacima DZS-a, izgubljeno je 132.000 radnih mjesta, a anketna nezaposlenost je u godinu dana porasla s 11,7 posto na 14,7 posto.
Izvor: Jutarnji list