No, Vlada se obvezala da će nakon dva kvartala u kojima gospodarstvo bude raslo po dva posto plaće u javnom sektoru povećati za šest posto.
U sljedeće tri godine u državnom proračunu nema prostora za povećanje plaća za oko 240 tisuća zaposlenih u javnom sektoru, a isti su izgledi i kad je u pitanju povećanje, odnosno usklađivanje mirovina za više od 1,2 milijuna umirovljenika.
Ako država ne želi drastično povećavati, umjesto planiranog smanjenja, proračunski minus i zaduženje, primanja oko milijun i pol građana u sljedeće će tri godine ostati na razini iz 2008. godine, odnosno neće se mijenjati ukupno šest godina, piše Jagoda Marić u Novom listu.
Pokazuju to Vladine smjernice ekonomske i fiskalne politike za razdoblje od 2012. do 2014. godine prema kojima će proračun u 2012. godini rasti samo za 2,7 milijarde kuna u odnosu na ovu godinu. Kako će samo kamate koje država u sljedećoj godini treba otplatiti biti za dvije milijarde kuna veće nego u ovoj godini, one će "pojesti" razliku i da prostora za povećanje plaća i mirovina nema.
Slično je i u godinama koje slijede nakon toga, u 2013. godini proračun će, u odnosu na prethodnu godinu rasti za tri milijarde kuna, a na povećanje izdataka za kamate potrošit će se više od polovice tog novca.
Ekonomist Željko Lovrinčević kaže da bi sve osim zamrzavanja troškova plaća i mirovina u sljedeće dvije do tri godine značilo povećanje javnog duga, što bi dovelo u pitanje kreditni rejting zemlje, a time se ugrožava i tečaj kune, odnosno jača pritisak na devalvaciju kune.
No, Vlada se obvezala da će nakon dva kvartala u kojima gospodarstvo bude raslo po dva posto, plaće, odnosno osnovice za plaće u javnom sektoru, povećati za šest posto, što znači da se trošak zaposlenih više neće moći zadržati na razini od oko 23 milijarde kuna. Mirovine pak godišnje koštaju oko 37 milijardi kuna, a usklađivanje od primjerice 2,5 posto značilo bi povećanje troškova za oko milijardu kuna, a kod svakog sljedećeg usklađivanja taj bi trošak rastao.
Izvor: Novi list