Jezik je najbolje učiti slušanjem, govorenje će doći samo od sebe, kažu istraživači s Tajlanda.
Djeca jezike uče brže jer im se mozak razvija i lakše upija nova znanja. Odrasli će uvijek teže usvojiti novi jezik jer su ograničeni stečenim iskustvima i barijerama vlastitog jezika koji govore cijeli život.
Istraživači na Tajlandu odlučili su dovesti u pitanje te opće prihvaćene postavke. Izazov je bio slijedeći: ako damo odraslima da uče poput djece, dakle, isključivo slušajući, sve dok im govorenje ne dođe samo od sebe, imat će iste rezultate kao i djeca.
Metoda polazi od pretpostavke da svaki „nasilni“ pokušaj govorenja, prije nego što ono dođe automatski, otežava postizanje tečnog znanja. Na grupi ispitanika, testirali su teoriju „razdoblja tišine“ tijekom kojeg su učenici bili izloženi jeziku, stalno su ga slušali, no nisu uopće pokušavali govoriti.
Nakon 6 do 12 mjeseci, progovorili su bez problema bez da razmišljaju o pravilima i prevode si svaku rečenicu stoga zaključak glasi: djeca uče brže jer uče slušajući, a odrasli teže jer uče govoreći. To potvrđuje i naš razgovor s Kat Bowman, profesoricom engleskog jezika, na Educentru.
U modernom učenju jezika ova se saznanja jednostavno primjenjuju. Treba se što više izložiti slušanju jezika, putem televizije, glazbe i audio snimki, pa ćemo lakše jednog dana sudjelovati u konverzaciji. (M.D.)
Izvor: Jutarnji list