Od 1976., gospodarski rast u Kanadi porastao je za 130%. Pa koliko je narod sretniji danas nego prije 30 godina? Zašto ne zaustavimo rast koji nas ne usrećuje?. Tako glasi jedna od poruka s međunarodne ekološke konferencije.
Ovogodišnja konferencija ekoloških novinara Greenaccord u Italiji istaknula je suvremene ekološke probleme i okomila se na krivce, vlade bogatih zemalja i multinacionalne kompanije.
„Ali, što ima bogati sjever od novog bogaćenja? Bogati se bogate. Od 1976. godine gospodarski rast u Kanadi porastao je za 130 posto. Pa koliko je narod Kanade sretniji danas nego prije 30 godina? Zašto ne zaustavimo gospodarski rast, koji nas ne usrećuje?“, upozorio je kanadski ekonomist William Rees na devetoj godišnjoj konferenciji Greenaccord u organizaciji istoimene talijanske udruge.
Bez obzira na odgovor javnosti, stručnjaka i politike, on smatra da će kraj rasta ionako doći. „Mi želimo rasti, ali planet to ne može. Dakle, ili ćemo stati mi ili će nas katastrofa zaustaviti“.
„U bliskoj budućnosti raselit će se 350 milijuna ljudi, pet posto svjetskog stanovništva zbog globalnog zagrijavanja i ekoloških katastrofa. Bogate zemlje, poput Kanade i SAD-a, ipak i dalje subvencioniraju iskorištavanje fosilnih goriva, plina i nafte“, kritizirao je Rees.
Kolumbijska novinarka Zilia Castrillon zauzela se za jasniji pojam 'ekoloških izbjeglica', jer u njenoj zemlji tako nazivaju i ljude raseljene nakon tretiranja otrovima prašuma zbog sumnji u ilegalni uzgoj koke. „Oni se ne mogu vratiti domovima, budući da im okoliš ostaje zagađen, pa ih zato nazivaju 'ekološkim izbjeglicama", rekla je Castrillion.
Ovakve diskusije u Cuneu novinari, znanstvenici i analitičari vodili su od srijede do nedjelje, jer je ovogodišnji Greenaccord održan pod nazivom 'Mediji, demokracija i održivost'. (M.D.)
Izvor: Tportal