Prosjek kupovne moći po stanovniku Europe iznosi 12.774 eura što je porast za 3% u odnosu na proteklu godinu. Hrvatska se nalazi na 32. mjestu od 42 zemlje, no kod nas je kupovna moć u padu.
Usprkos tekuće dužničke krize i ekonomskom usporavanju u drugoj polovini ove godine novi rezultati o kupovnoj moći - „GfK Purchasing Power Europe 2011/2012“ koje se provodi još od 1937. godine. za 42 zemlje Europe ipak su optimistični .
Stopa rasta za 15 najstarijih članica EU iznosi svega 2.3% što možemo pripisati dužničkoj krizi dok većem rastu u biti pridonose uglavnom nove članice i neke zemlje kandidati za ulazak u EU – naročito Turska i Ukrajina.
U Hrvatskoj je sada kupovna moć na razini od 5.011 eura a nalazi se na trećem mjestu među zemljama kandidatima (iza Islanda i Turske). Hrvatska se nalazi na 31. mjestu od ukupno 42 zemlje u Europi što predstavlja pad u odnosu na ranije.
Kao što znamo, gotovo četvrtina kupovne moći u Hrvatskoj koncentrirana je u urbanom okrugu Zagreba. Građani Zagreba u prosjeku su za 30% bogatiji od nacionalnog prosjeka. S kupovnom moći po stanovniku od 6,507 eura Zagrepčani su približno na polovini iznosa prosječnog Europljanina.
Za usporedbu u susjednoj Sloveniji građani Ljubljane (oko 350 tisuća stanovnika) imaju duplo veću kupovnu moć od Zagrepčana a u Portugalu - Lisabon (oko 500 tisuća stanovnika) ima u prosjeku oko 4 puta višu kupovnu moć ! Nakon Zagreba po kupovnoj moći slijede građani Istre, a najsiromašniji su stanovnici koji se nalaze uz granicu s BiH te Srbijom.
kupovna moć predstavlja zbroj svih dostupnih novčanih sredstava po stanovniku - neto primanja građana i jedan je od najznačajnijih indikatora potrošačkog potencijala. Prodaja roba i usluga direktno ovisi od razine kupovne moći što na kraju utječe na cjelokupnu ekonomiju. (M.D.)
Izvor: GfK