Živite li svoj posao ili život počinje iza radnog vremena? Ambicije, avanturizam, najveća direktorska fotelja - različite ljude ne pokreću iste stvari. Prepoznajte se u jednom od osam motivatora!
Edgar Schein, profesor menadžmenta na Masacusetskom institutu za tehnologiju, razvio je prije tridesetak godina koncept koji kaže da su svi zaposlenici primarno motivirani jednim od osam 'pokretača'. Otkrijete li smisao svog trenutnog rada, povećat ćete svoje zadovoljstvo i lakše pronaći bolji posao ukoliko to želite.
1) Kontinuirano usavršavanje
Ovo su ljudi koji suštinu svoje karijere vide u konstantnom učenju a novac i promaknuće ne znače im toliko. Takvi zaposlenici najčešće su profesionalci u području IT i tehničkih zanimanja, ali ima ih i među financijskim analitičarima, koje usrećuje prilika da riješe neki komplicirani investicijski problem.
2) Ambicija za upravljačkom foteljom
Ovi zaposlenici svoju karijeru najčešće povezuje s tradicionalnim usponom na korporativnoj hijerarhijskoj ljestvici. Njihova je želja obavljati što više funkcija, nadzirati velike grupe zaposlenik koristeći pritom komunikacijske vještine. Motivira ih stalni uspon na ljestvici koji, naravno, prate i povišice.
3) Samostalnost prije svega
Samostalni zaposlenici najsretniji su kada rade prema svojim pravilima a ne vole kada im drugi naređuju. Oni žele da ih ostavite na miru - njihov cilj je sloboda a ne prestiž.
4) Igra na sigurno
Zaposlenici koji se čvrsto identificiraju sa svojom kompanijom, neovisno o vlastitom stupnju odgovornosti, traže predvidljivu i stabilnu radnu sredinu u kojoj su radni zadatci jasno i precizno definirani.
5) Poduzetnička kreativnost
Riječ je o ljudima koji žele samostalno žele kreirati i voditi projekte. Ako osjete da ste ih gurnuli u stranu, njihova potreba za stvaralaštvom vrlo se brzo može pretvoriti u dosadu. Takvi zaposlenici jednog bi dana mogli započeti vlastiti biznis.
6) Osjećaj dužnosti
Suštinu karijere ovi zaposlenici vide u svojoj usmjerenosti na specifične vrijednosti. Njih ne pokreće novac već činjenica da nešto rade zbog „višeg cilja“. Takvi zaposlenici nerijetko su socijalni radnici, bolničari ili farmaceuti.
7) Avanturizam
Ovi zaposlenici uvijek traže teške i zahtjevne zadatke. Obožavaju izazove s kojima se mogu uhvatiti u koštac i dobro funkcioniraju pod pritiskom.
8) Privatni život
Ovim zaposlenicima u suštini rada je njihov privatni život. Stoga od posla očekuju dovoljno slobode kako bi mogli uskladiti svoje ostale aktivnosti. (M.M.)