“Ako si sigurna u to što radiš i voliš svoj posao, teško da te može neka predrasuda jako pogoditi. Jednostavno se nasmiješiš i ideš dalje…”
Hrvatske poduzetnice vode stabilne poslove i osiguravaju plaću za više od 100 000 ljudi. Od 2002. godine kada je prvi put izrađena baza podataka žena u poduzetništvu, do danas, broj poduzetnica znatno se povećao. Ipak, zastupljenost žena u poduzetništvu još je uvijek mala u odnosu na stvarne potencijale.
Udio žena poduzetnica u trgovačkim društvima*:
Godina |
2002. |
2008. |
2010. |
Udio u ukupnom broju poduzetnika |
13% |
24% |
22,5% |
Udio u ukupnim prihodima |
6,5% |
11% |
10% |
*djelatnost trgovine, poslovanje nekretninama, iznajmljivanje i poslovne usluge, prerađivačka industrija; male I srednje tvrtke s prosječno 5 zaposlenih; u ukupnom broju subjekata odnos obrta i trgovačkih društava iznosi otprilike pola-pola
Udruga hrvatskih poslovnih žena KRUG*, kroz poticanje poduzetništva te razvijanje poslovne kulture i etike u poslovanju, nastoji poboljšati položaj poslovnih žena u društvu. A o njihovom trenutnom položaju te izazovima s kojima se poslovne žene susreću razgovarali smo s gospođom Renatom Vokal, predsjednicom Zagrebačkog ogranka Kruga, voditeljicom projekta “Poduzetnica – to mogu biti i ja”, koja je i sama poduzetnica te direktorica tvrtke D.R.I.M. d.o.o.
MP: Predsjednica ste zagrebačkog ogranka udruge Krug. S kakvim se strahovima i dilemama susreću žene koje žele postati poduzetnice?
Za pokretanje vlastitog posla smatram da su najvažniji odlučnost i volja. Najveća prepreka ženi da krene u samostalno poduzetništvo može biti njezina nesigurnost u sebe i svoje odluke te briga kako će uskladiti obitelj i posao, a da nitko ne bude zakinut. Ovdje trebaju doći do izražaja sve udruge i organizacije, pa tako i naša udruga Krug, kojoj je cilj poticati žene da krenu u samostalno poduzetništvo.
Za žene koje već jesu u poduzetništvu, što govorim iz vlastitog iskustva, svakako je najveći problem vrijeme kojeg nikad nema dovoljno za sve ono što bi željele učiniti u jednom danu. Još jedan problem koji moram navesti je taj što u suradnji s muškim kolegama još uvijek moramo puno više dokazivati svoje znanje i sposobnost u pregovorima oko nekog poslovnog projekta. Želim reći da žene moraju trošiti više energije na dokazivanje svojih poslovnih sposobnosti, ali me veseli podatak da se stvari pokreću na bolje, te da nas muški kolege sve ozbiljnije shvaćaju u poslovnom svijetu.
MP: Na koji način, kroz aktivnosti Udruge, obrabrujete žene da se upuste u poduzetništvo?
Ono što ženi daje prednost jest njezina organiziranost i prilagodba svakoj situaciji. Žena je sposobna organizirati svoj radni dan do najsitnijeg detalja te se prilagoditi u trenu na neočekivanu situaciju. Najvažniji način kako ohrabriti žene da se otisnu u poduzetničke vode jest pokazati im osobnim primjerom da se sve može ukoliko postoje volja, želja, ustrajnost, ali isto tako reći im da je vrlo važna podrška ljudi do kojih vam je stalo.
MP: Vodite vlastiti posao s dugom tradicijom – koja je, po Vašem mišljenju, najveća prednost, a koja je najveća mana statusa ‘sam svoj šef’?
Ove godine naša tvrtka D.R.I.M. d.o.o. slavi 20 godina uspješnog poslovanja. Od samog početka bavimo se grafičkom djelatnošću. Počeli smo s radom na jednom računalu pružajući usluge grafičke pripreme i dizajna. No, kako se posao s godinama širio i zahtjevi naših klijenata bili su sve veći i raznovrsniji. Procijenili smo da im želimo ponuditi potpunu uslugu, ‘sve na jednom mjestu’. Odlučili smo kupiti svu potrebnu opremu i tako ostvariti svoj san i opremiti vlastitu tiskaru.
Cijelo ovo vrijeme dugogodišnjeg poslovanja nastojali smo pratiti napredak tehnologije i svoju tvrtku uskladiti s potrebama tržišta. Danas je naša tvrtka opremljena najmodernijim strojevima za digitalni tisak, grafičku pripremu, web dizajn i doradu. Ono na čemu baziramo naše poslovanje je što bolja i kvalitetnija usluga te pristup samom klijentu, zbog čega se i razlikujemo od naše konkurencije.
Upravo sve ovo je prednost kada imate vlastitu tvrtku i kada ste ‘sam svoj šef’ jer sami raspolažete svojim vremenom, sami odlučujete kada ćete, što i gdje raditi. Sve to je u isto vrijeme i nedostatak, jer nemate fiksno radno vrijeme, sami snosite odgovornost za svoje postupke. Ukoliko imate obiteljsku tvrtku o njoj ovisi i egzistencija cijele obitelji, ali i obitelji vaših djelatnika. U našem slučaju meni je lakše jer smo suprug i ja zajedno u poslu i dijelimo dobre, ali i loše stvari.
MP: Smatrate li da resorna ministarstva dovoljno potiču malo i srednje poduzetništvo? Ima li gdje prostora za poboljšanja, pogotovo kada je u pitanju poticanje žena poduzetnica?
Već niz godina postoje razni poticaji za nas poduzetnike, a od 2004. Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva (sada Ministarstvo poduzetništva i obrta) provodi zaseban projekt potianja ženskog poduzetništva, za čije je nastajanje zaslužna i udruga Krug. Ali, kao i u svemu, uvijek se može bolje i više.
*Udruga hrvatskih poslovnih žena KRUG, osnovana je 1995. godine s ciljem poboljšanja položaja poslovnih žena u društvu, poticanjem ženskog poduzetništva te razvijanjem poslovne culture I etike u poslovanju. Riječ je o neprofitnoj organizaciji koju je osnovala skupina hrvatskih poslovnih žena, poduzetnica I menadžerica. Njezine aktivnosti su edukacija I umreživanje poslovnih žena, upoznavanje javnosti s njihovim postignućima, djelovanje prema javnim organizacijama I institucijama te povezivanje sa srodnim udrugama u zemlji I inozemstvu. Krug danas ima 200-tinjak članica u svojoj središnjici u Zagrebu te ograncima Split, Rijeka, Pula, Osijek, Virovitica, Dubrovnik i Zagreb.