Udio minimalne plaće u prosječnoj trebao bi se povećavati za 2 posto godišnje, traže sindikati.
Sindikati, poslodavci i resorni ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić otvorili su pregovore o minimalnoj plaći.
Ovog tjedna održan je prvi, konzultativni sastanak na kojemu su predstavnici sindikalnih središnjica iznijeli zajednički zahtjeva da se od lipnja minimalac u Hrvatskoj poveća na razinu od 40 posto prosječne bruto plaće u pravnim osobama u prethodnoj godini. Sindikalisti su zatražili i da se ubuduće udio minimalne plaće u prosječnoj povećava za 2 posto godišnje, slijedom čega bi kroz narednih pet godina dosegao željenu razinu od 50 posto, piše Poslovni dnevnik.
Minimalna je plaća od 2009. u Hrvatskoj nepromjenjena i iznosi 2.814 kuna bruto. Zadržavanje udjela minimalca na razini od 39 posto u uvjetima kada je prosječna plaća u državi lani iznosila 7.796 kuna, podrazumijevalo bi podizanje minimalne plaće na 3.040 kune, što bi se slijedom Zakona o minimalnoj plaći primjenjivalo do konca svibnja iduće godine.
Predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca nisu, kako se čuje od sudionika konzultativnog sastanka, poduprli prijedlog sindikata, smatrajući ga nerealnim u postojećim gospodarskim okolnostima. Bernard Jakelić, zamjenik direktora HUP-a, pojašnjava kako se HUP nije formalno izjašnjavao o prijedlogu jer ga još nije vidio.
"Suštinski još nismo počeli pregovarati o inicijativi sindikata jer njihov prijedlog nismo dobili. Tek na idućem sastanku očekujemo da ćemo sjesti za stol i početi razgovore", kaže Jakelić. Novi sastanak i prvi krug pregovora sindikata, poslodavaca i Vlade o minimalnoj plaći očekuje se kroz tjedan dana, za kada su od svih sudionika zatražene dodatne projekcije i argumenti njihovih prijedloga za izračun minimalca. (T. B.)
Izvor: Poslovni dnevnik