Snažno partnerstvo donosi niz prednosti prilikom pokretanja posla.
Poduzetništvo se uvijek nastoji prikazati kao 'herojski poduhvat pojedinca', a mnoge poslovne priče (npr. Facebook) dodatno potiču percepciju jednog čovjeka koji se bori protiv cijelog svijeta.
Ipak, postoje i oni koji razmišljaju o pokretanju (drugog) posla i svjesni su da će svoj san teško ostvariti sami. Stručnjaci savjetuju: pronađite partnera!
Ideja o partnerstvu isprva se mnogim poduzetnicima ne sviđa jer su čuli brojne horor priče o partnerstvima koja su prerasla u sukob ili prijateljstvima koja su zbog posla završila na sudu. Možda Steve Wozniak zaista nije dobio dovoljno priznanja od svog partnera Steve Jobsa. Ili Paul Allen od Bill Gatesa pa ipak, dok slušamo takve priče zaboravljamo da, kako god suradnja završila, ostaje činjenica kako bez tog partnerstva Microsoft i Apple nikada ne bi postojali.
Imati partnera često puta doista znači i započeti posao. Osim toga, partner je osoba koja će 'imati vjere' i onih dana kada vama možda ponestane samopouzdanja ili vas preplavi strah. Čak i ako bude obrnuto, jedan drugog trebate, a vaše razlike mogu zaista unaprijediti ideju i pokrenuti isplativ biznis.
Kako izgleda uspješno partnerstvo?
1) Različite vještine
Ako je jedan partner vješt u komunikaciji može imati uvjerljiv nastup pred potencijalnim klijentima. Drugi je analitičar što znači da će voditi računa o financijama, ulaganjima i poslovnim planovima. Partneri koji se nadopunjuju u stručnim vještinama zajedno mogu ostvariti ono što kao pojedinci nikada ne bi uspjeli.
2) Povjerenje
Ako je partner ujedno i prijatelj kojeg poznajete već godinama, nema razloga da posao ne uspije, čak i ako nijedan nema vještine potrebne za vođenje tog konkretnog posla. Uzajamno povjerenje, bodrenje, ali i zajedničko učenje te istraživanje novog područja može vas dodatno motivirati u nastojanju da pokrenete odličan posao.
3) Podjela posla
Prije nego što pokrenete posao nemojte se opterećivati pitanjem tko će biti zadužen za što ili tko što posjeduje. Ipak, promislite o tome kako biste mogli riješiti potencijalne nesuglasice.
4) Otvorenost
Svaki poslovni plan može se izjaloviti, ako ne u cijelosti onda svakako djelomično. Zbog toga je važno da i partneri budu fleksibilni te otvoreni prema novim idejama. Ako se u praksi pokaže da je spontana ideja bolja od one definirane na papiru, oba partnera moraju je spremno prihvatiti.
5) Važan je posao
Kada partneri stvore tvrtku, šef ne postoji, samo vi i vaš partner. Najbolji vođe shvaćaju da se ovdje ne radi o njima, već o poslu. Naravno, morate kreirati pravne okvire, definirati prirodu partnerstva i tko što dobiva ili vodi. Ali dobrobit tvrtke mora biti na prvome mjestu. U suprotnom, nećete imati što dijeliti.
Izvor: Inc.