U Zagrebu je održan FFWD.PRO, prva međunarodna user experience i web dizajn konferencija i stručne radionice.
Pred više od 120 sudionika konferencije, međunarodni su predavači raspravljali o najnovijim trendovima u oblikovanju digitalnog prostora, ali i o nadolazećim društvenim promjenama uzrokovanim sve čvršćom povezanošću digitalnog i stvarnog, fizičkog prostora.
Andy Budd opisao je modernog dizajnera korisničkog iskustva kroz 10 tipičnih karakteristika, kojeg prije svega odlikuju sposobnost razumjevanja konteksta potreba korisnika i usklađivanje sa poslovnim ciljevima naručitelja, ali i transparentna komunikacija na svim razinama.
Dizajner više nije osoba koja samo dekorira, već stvara preduvjete za uključivanje i korisnika i naručitelja u proces oblikovanja proizvoda i usluga.
Vuk Ćosić je prikazao posljedice društvene (ne)odgovornosti, koju je potrebno osvjestiti bez obzira da li je djelovanje namjerno ili usputno. Čak i sasvim marginalna, ali usmjerena akcija ostavlja trag i može izazvati pozitivnu promjenu u širem kontekstu. Ćosić je izlaganje potkrijepio relevatnim primjerima sa popularnog kulinarskog portala Coolinarika.com.
Robert Nyman iz Mozille demonstrirao je nove mogućnosti HTML5 tehnologija, poput poboljšanja upotrebljivosti za osobe sa posebnim potrebama, videa sa titlovima, te razvoja 2D i 3D igara unutar internet preglednika. Posebno zanimljivo bilo je predstavljanje Mozillinog projekta Boot to Gecko, novog otvorenog operativnog sustava za mobilne telefone, čija je prilagodba intuitivna svim web dizajnerima i developerima, jer koristi već dobro poznate open-source tehnologije.
Marco Cedaro je objasnio tehničke aspekte i strategiju odabira aplikacijskog frameworka, te zaključio da je potrebno izgraditi vlastitu osnovnu arhitekturu aplikacije, kako bi sve kasnije promjene i održavanje bili mogući bez zastoja u radu web aplikacije.
Julie Ng je na svojem interaktivnom predavanju uključila i publiku, te kroz praktične primjere pokazala kako se unutar tima može konstruktivno komunicirati, uzimajući u obzir širi kontekst poput skrivenih dodatnih troškova, nedostatka resursa za realizaciju ideja, ali i općih poslovnih planova organizacije.
Bastian Allgeier je kritizirao opću pomamu imitiranja stvarnih objekata — prije svega analognih sučelja — u digitalnom prostoru, ali i eksploziju niza start-upa kojima je osnovni cilj brza zarada, a ne dugoročno održiva kvaliteta proizvoda ili usluge. Smatra da se fokus na brzoj zaradi negativno odražava na iskustvo krajnjih korisnika, dok organizacije kojima je fokus na kvaliteti, obično posljedično ostvaruju i dobre financijske rezultate kroz duži period.
Paul Annett, voditelj dizajn odjela digitalnih servisa britanske vlade predstavio je njihovih 10 principa dizajna, uz vrlo dojmljive konkretne uštede nakon niza zahvata na stranicama digitalnih servisa, temeljenih na analizi i identificiranju stvarnih potreba građana. Annett je naglasio i važnost dijeljenja stečenih iskustva i otvorenosti razvojnih procesa i programskog kôda, jer korisne povratne informacije iz strukovne zajednice pomažu poboljšanju samih servisa, što rezultira boljim krajnjim iskustvom za građane.
Relly Annett-Baker, stručnjakinja za sadržaj i tekstove na webu zabavila je publiku primjerima relativno jednostavnih i logičnih promjena tekstualnih uputa na web formama, koje rezultiraju znatno većim brojem uspješno završenih akcija.
Praktične radionice pod vodstvom domaćih web dizajn zvijezda Emanuela i Lucijana Blagonića, Gorana Peuca, te gošći iz Velike Britanije Leise Reichelt i Relly Annett-Baker bile su popunjene do posljednjeg mjesta, a polaznici su izlazili iz predavaonica napunjenih baterija.
“Reakcije polaznika su izuzetno pozitivne, a posebno veliki interes izazvalo je predavanje Paula Annetta o dizajnu vladinih digitalnih servisa.”, izjavio je organizator konferencije Marko Dugonjić, vlasnik velikogoričkog web dizajn studija Creative Nights. “Tijekom oba dana u publici su se osjećale pozitivne vibracije i u današnje vrijeme toliko potrebno zajedništvo, otvorenost za nove ideje i međusobno razumjevanje. S time je naš organizacijski cilj postignut.”