Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, iz Hrvatske se 2011. odselilo 12.699 osoba, a istodobno su se doselile 8.534 osobe.
To znači da Hrvatska bilježi negativni migracijski saldo treću godinu zaredom, odnosno da se više osoba odselilo nego što ih se doselilo. Rekordan negativni saldo bio je 2010. kada je zabilježen minus od 4.875 osoba.
Većina osoba iz Hrvatske 2011. godine i nije otišla daleko jer se od ukupnog broja odseljenih, njih 31,7 posto odselilo u susjednu Bosnu i Hercegovinu, a u Srbiju 26 posto. Put je, čini se, dvosmjeran pa se najveći broj osoba, njih 43 posto, u Hrvatsku doselio baš iz Bosne i Hercegovine, piše Jutarnji list.
Doseljenici iz inozemstva u najvećem broju slučajeva biraju Zagreb kao novo mjesto prebivališta pa je u tom gradu dom našlo 23,9 posto ukupnog broja doseljenih u prošloj godini. Druga najpopularnija destinacija za doseljenike iz inozemstva je Splitsko-dalmatinska županija gdje se 2011. doselilo 14,4 posto od ukupnog broja doseljenih. Od ukupno 20 županija, samo njih pet, uz Grad Zagreb, bilježi pozitivni migracijski saldo.
I dok najveći broj osoba mjesto za život dolazi potražiti u Zagrebu, iz toga grada odlazi najviše osoba koje se sele iz Hrvatske, čak 15,7 posto. Slijedi Sisačko-moslavačka županija s 11,3 posto u ukupnom broju odseljenih iz Hrvatske. Upravo Sisačko-moslavačka županija bilježi najveći negativni saldo ukupne migracije jer se mnogo više ljudi odselilo, nego što ih se doselilo u tu županiju. Zato je na tom području u migracijskom pogledu 2011. godine manjkala 1.551 osoba. U pitanju je županija koja već neko vrijeme bilježi negativni trend iseljavanja stanovništva pa je u posljednjih pet godina na tom području zabilježen migracijski manjak veličine grada Gline.
Ono što bi trebalo posebno zabrinuti demografe jest da Hrvatsku u najvećem broju napuštaju mladi ljudi, uglavnom u dobi između 20 i 40 godina. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list