Kad se uzme tjedni prosjek onih koji rade puno radno vrijeme i onih koji rade skraćeno, dobije se 35,5 radnih sati, što je za gotovo dva sata manje nego prosjek EU.
Rad noću i vikendom za mnoge je Nijemce postao uobičajen, a prošle je godine četvrtina zaposlenih u Njemačkoj radila subotom, objavio je u ponedjeljak njemački Savezni zavod za statistiku, a prenose njemački mediji.
Za razliku od sadašnjih 25 posto Nijemaca, prije 15 godina subotom ih je radilo samo 18,8 posto. Nedjeljom je prošle godine radilo 14,5 zaposlenih u Njemačkoj, a početkom devedesetih godina taj je udio iznosio deset posto. Gotovo svaki deseti zaposleni u Njemačkoj radi i noću.
Zaposleni u punom radnom vremenu u Njemačkoj su prošle godine radili u prosjeku 40,7 sati tjedno, što je za 40 minuta više nego sredinom devedesetih godina. Nasuprot tome, radno vrijeme zaposlenih na kraće radno vrijeme iznosilo je 18,2 sata.
Svaki osmi zaposleni na puno radno vrijeme radi više od 48 sati tjedno, pri čemu viši namještenici moraju raditi dulje. Osim toga, statistike pokazuju da u Njemačkoj stariji zaposlenici rade dulje.
Ukupno gledano, prosječno tjedno radno vrijeme u Njemačkoj u posljednjih je 20 godina skraćeno za oko tri sata, što se tumači u prvom redu sve većim brojem zaposlenih na kraće radno vrijeme. Njihov udio u ukupnom broju zaposlenih udvostručio se od 1991. godine.
Prema istom izvoru, Nijemci rade kraće nego većina zaposlenih u drugim članicama EU. Kad se uzme tjedni prosjek onih koji rade puno radno vrijeme i onih koji rade skraćeno, dobije se 35,5 radnih sati, što je za gotovo dva sata manje nego prosjek EU.
Najkraće rade Nizozemci, 30,5 sati, a najdulje Grci, 42,1 sati. Nijemci su u prosjeku zadovoljni na radnom mjestu: oko 90 posto njih u jednom se istraživanju izjasnilo općenito zadovoljnim ili jako zadovoljnim svojim poslom.