Radni prostor utječe na poslovne rezultate, dokazale su mnoge studije, a mi smo zavirili u prostorije najvećih tehnoloških kompanija u svijetu.
Ondje sjede pametne glave i smišljaju tehnologije za sutra. Apple je sa 620 milijardi dolara trenutačno najvrjednija kompanija na svijetu. "Kružna zgrada izgleda kao da je upravo sletio svemirski brod". Tako je novu zgradu opisao osnivač Applea Steve Jobs u lipnju 2011., četiri mjeseca prije svoje smrti.
Novo Appleovo sjedište u kalifornijskom Cupertinu nazvano je Campus 2. Četiri kata okrugle megazgrade, sa zakrivljnim staklenim prozorima, trebalo bi biti dovršeno do 2015. Zgrada ima promjer od gotovo 500 metara. U tim prostorijama smjestit će se cijeli jedan gradić – tamo će raditi 13.000 ljudi, piše Večernji list.
Zgrada ima vlastitu elektranu za proizvodnju električne energije, teretanu, podzemnu garažu sa 4.300 parkirališnih mjesta i arenu s gledalištem za 1.000 ljudi.
Druga najvrjednija tehnološka kompanija Microsoft ima sjedište u Redmondu (50.000 stanovnika). U Microsoftovu kampusu zaposleno je oko 40.000 ljudi. Stoga nije ni čudo da Microsoftova zgrada izgleda kao grad. Za zaposlenike tu je nogometno igralište, a do njihova radnog mjesta kroz zelenilo ih prevozi minibus. Microsoftova centrala ima 600 malih kafeterija.
Googleovo sjedište "Googleplex" u Mountain Viewu (70.000 stanovnika) također je u Silicijskoj dolini u Kaliforniji. I Googleplex nalikuje malom gradu. Tu su igrališta za odbojku na pjesku, biciklističke staze, bazeni i 11 kafeterija. Golema solarna elektrana proizvodi 1,6 megavata i pokriva oko 30 posto potrošnje električne energije. Uredi su puni sofa, s sve su u korporativnim bojama – plavoj, crvenoj, narančastoj i zelenoj. Mnogi rade zavaljeni u udobne sofe, okruženi biljkama. Nema pregradnih zidova, svi prostori su otvoreni i osvjetljeni s puno prirodne svjetlosti.
Krajem 2011. Facebook se preselio u novo sjedište u Menlo Parku, gradiću u Kaliforniji s 30.000 stanovnika. U kampusu s deset zgrada radi oko 2.000 ljudi. Otvorenost prostora vrlo je važna – nema privatnih ureda, konferencijske sobe imaju staklene stijene, tako da se izvana uvijek vidi što se unutra zbiva.
Na zidovima vise ploče po kojima svaki zaposlenik kredom može pisati svoje ideje. Zidovi su ukrašeni umjetničkim radovima koji svi pokazuju Facebook logo. Nad glavama radnika vise cijevi jer strop nije ožbukan.