Sindikati učitelja, nastavnika, sveučilišnih profesora, znanstvenika i medicinskih sestara počeli su jutros jednodnevni štrajk upozorenja protiv Vladine politike štednje u javnim službama, zbog koje se i njima smanjuju plaće i materijalna prava.
Sindikati udruženi u Maticu hrvatskih sindikata i Hrvatski školski sindikat Preporod organiziraju štrajk zbog otkazivanja Temeljnog kolektivnog ugovora (TKU) za javne službe, najave ukidanja dodataka na plaće, smanjivanja sredstava za obrazovanje i znanost u državnom proračunu, smanjivanja plaća učiteljima i nastavnicima kroz ukidanje dodatka od 3, 5, 7, i 9 posto, te zabrane zapošljavanja novih medicinskih sestara.
Zbog štrajka nastave danas nema u gotovo svim školama, a u bolnicama se radi kao vikendom.
Čelnici sindikata učitelja, nastavnika, sveučilišnih profesora, znanstvenika i medicinskih sestara izvijestili su na današnjoj konferenciji za novinare da je odaziv na štrajk visok, te da je u štrajku najmanje 70.000 zaposlenih.
Razloga za štrajk je, kažu, i više je nego dovoljno. Od otkazivanja Temeljnog kolektivnog ugovora do smanjena plaća prije par mjeseci.
"Treći razlog je smanjivanje ukupnog izdvajanja za obrazovanje i znanost u državnom proračunu. Četvrti razlog je potpuno pogrešna ekonomska politika koja mjerama štednje upropaštava i obrazovanje i gospodarstvo", istaknuo je Vilim Ribić.
Iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta još prije dva dana poručili su kako je štrajk nepotreban pritisak u pregovorima o novom TKU-u.
"Prioritet je čuvanje radnih mjesta i redovita isplata plaća i mirovina. I sam je premijer nekoliko puta javno obećao kako će, čim se za to steknu uvjeti, prvi na listi prioriteta biti učitelji i nastavnici", poručili su iz ministarstva te napomenuli kako Vlada neće platiti vrijeme provedeno u štrajku. Upozoravaju da su ravnatelji dužni osigurati održavanje nastave te voditi evidenciju o tome tko radi, a tko je u štrajku.
Pacijenti neće biti zakinuti
Štrajkaju i medicinske sestre i tehničari, no pacijenti ne bi trebali biti zakinuti za zdravstvene usluge.
"Poslovi se odvijaju kao subotom, nedjeljom i blagdanom. Znači smanjeni pogon, a hitne medicinske pomoći ne štrajkaju, tako da će sve hitno rješavati hitna medicinska pomoć", kazala je predsjednica Glavnog vijeća sindikata medicinskih sestara i tehničara Anica Prašnjak.
Izvor: Jutarnji list i Danas.hr