Na sezonske poslove u poljoprivredi mogu se prijaviti sve osobe koje su u evidenciji Zavoda, umirovljenici te ostali tražitelji posla koji nisu u (stalnom) radnom odnosu.
U sezonsko zapošljavanje u poljoprivredi država je napokon uvela 'reda' pa tako privremeno i povremeno zapošljavanje na sezonskim poslovima u poljoprivredi reguliraju Zakon o poticanju zapošljavanja (NN 57/12), Pravilnik o sadržaju i obliku ugovora o sezonskom radu u poljoprivredi te Odluka o najnižem iznosu plaće sezonskog radnika u poljoprivredi za 2012. (NN 64/12).
Na sezonske poslove u poljoprivredi mogu se javiti sve osobe koje su u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, pri čemu je važno naglasiti da se takvi radnici ne brišu iz evidencije HZZ-a i ne gube prava koja ostvaruju po osnovi nezaposlenosti.
Na ove poslove mogu se prijaviti i nezaposleni koji nisu u evidenciji Zavoda, umirovljenici (koji time ne prekidaju status umirovljenika) te ostali tražitelji posla koji nisu u radnom odnosu odnosno, nisu zaposleni na puno radno vrijeme.
Sezonske poslove u poljoprivredi moguće je obavljati na najdulji rok od 90 dana u jednoj kalendarskoj godini (bez obzira na to odrađujete li taj posao neprekidno ili uz prekide), a najniži dnevni iznos plaće koju je poslodavac dužan isplatiti za 2013. godinu iznosi 71,40 kuna.
Kako se utvrđuje radni staž, zaključuje Ugovor o sezonskom zapošljavanju, ali i sve ostale detalje o sezonskom zapošljavanju u poljoprivredi možete pročitati u ovoj brošuri HZZ-a te u korisnom članku koji je objavio Servis za obračun plaća.