Na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje kažu kako liječnici i medicinske sestre, inženjeri elektrotehnike, kemije, rudarstva, građevinarstva, računalstva ili programeri računalnih sustava posao na tržištu Europske unije mogu pronaći odmah, jer je riječ o najtraženijim zanimanjima.
Međutim, Enisa Kifer, savjetnica u osječkom uredu Euresa pri HZZ-u, tvrdi kako mogućnost zapošljavanja na europskom tržištu gotovo svakodnevno traže i osobe sa završenim fakultetima koji zbog svoje ograničenosti na hrvatsko podneblje nisu najpopularniji na tržištu rada Europske unije.
Tako ovaj ured u Osijeku, koji je zapravo jedini takav ured za šest istočnohrvatskih županija, svakodnevno posjećuju i traže savjet i profesori hrvatskog jezika, pravnici, politolozi i novinari. Recimo kako su nakon ekonomista, upravo pravnici i nastavnici u srednjim školama profesije s najviše nezaposlenih u kategoriji znanstvenika i stručnjaka. Tako je krajem listopada na osječkom HZZ-u bilo 300 nezaposlenih pravnih stručnjaka i 196 srednjoškolskih nastavnika.
"Zapošljavanje profesora hrvatskog jezika ili hrvatskog pravnika na tržištu Europske unije uopće nije nemoguća misija. Naime, profesori hrvatskog jezika mogu naći posao u svojoj struci u velikom broju europskih zemalja, gdje se provodi nastava hrvatskog jezika za našu manjinu. Natječaje za ove poslove objavljuje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, koje traži stručnjake za lektoriranje i međunarodnu suradnju škola. No, osoba koja dolazi na rad u neku od zemalja članica EU predavati hrvatski jezik trebala bi znati i jezik te zemlje", objašnjava Enisa Kifer.
Recimo kako je upravo ovo ministarstvo u svibnju imalo natječaj za zapošljavanje deset lektora hrvatskoga jezika i književnosti za akademsku godinu 2013./2014. na stranim visokoškolskim ustanovama, i to u Austriji, Mađarskoj, Italiji, Poljskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj, ali i u SAD-u, Indiji i Argentini. Uvjet je, uz diplomu hrvatskog jezika, bio i dobro znanje jednog stranog jezika, ili jezika zemlje primateljice i najmanje dvije godine radnog iskustva u struci. Natječaj za izbor učitelja za rad u hrvatskoj nastavi u inozemstvu bio je raspisan u ožujku ove godine i to za Čile, Francusku, Srbiju, Makedoniju, Italiju, Njemačku, Sloveniju i Švicarsku.
"Za pravnike postoje natječaji EPSO-a, odnosno Europske unije, gdje traže pravnike lingviste, ali pravnici mogu potražiti posao u svim tijelima Europske unije, kao i politolozi. Nema ograničenja za pronalazak posla ni za jednu osobu koja to želi i svaka osoba koja si da truda može naći posao, a informacije može potražiti kod nas", poručuje Enisa Kifer.
Najtraženija zanimanja:
- Medicinska sestra
- Inženjer elektrotehnike
- Inženjer kemije
- Inženjer rudarstva
- Liječnik
- Inženjer građevinarstva
- Inženjer računalstva
- Programer računalnih sustava
Izvor: Glas Slavonije