Brodogradilište na obali Zrmanje htjelo bi pokrenuti serijsku proizvodnju ubrzo.
Proglašenje Elan Powera 30 europskim brodom godine u izboru sedam najpoznatijih europskih nautičkih časopisa te priznanje za najbolji brod proizveden u hrvatskim brodogradilištima prošle godine prema časopisu NautCat neki vide kao signal oporavka hrvatske male brodogradnje, koju je, osim ekonomske krize, zamalo potopila i odluka o uvođenju trošarina.
To je sigurno prekretnica za tvrtku Elan motorni brodovi, koja ga je proizvela, a godinama se bori s likvidnošću i za zadržavanje 30-ak radnika tog malog brodogradilišta na obali Zrmanje u Obrovcu, piše Jutarnji list. Uz Ad brodove, Sas Vektor, Pičuljan, Leidi i Damor, oni pripadaju među mala brodogradilišta koja mogu biti konkurentna i imaju mjesto na inozemom tržištu.
Elan motorni brodovi poslovali su pod slovenskom grupacijom Elan. Kad se rješavala neprofitnih dijelova i tvrtki izvan Slovenije, pogon u Obrovcu, kao i licencu za proizvodnju motornih brodova, prodala je 2010. za 2,5 milijuna eura Beta Yachtingu iz Sukošana, čarteru Matjaža Avšiča, koji je bio u distributer Elanovih brodova. Kod nas je jedan od rijetkih iznajmljivača baš motornih brodova, a ne jedrilica, i klijenti su imućniji nautičari.
Elan Power 30 je adut ove obrovačke tvrtke, koja je prošle godine imala prihod od 5,2 milijuna kuna (deset puta manje nego prije krize) i bila u gubicima, a čija uprava puno nade polaže u obnovu distributerske mreže koju je kriza diljem Europe pokosila. U Obrovcu razvijaju još jedan novi model, koji bi premijeru trebao imati za dvije godine. Sve te trebalo bi poslovanje tvrtke, prema planovima vlasnika Matjaža Avšiča i predsjednice Uprave Jasmine Čerine, približiti razini iz zlatnih dana, oko 2006., kada su zapošljavali 136 radnika i prodavali oko 60 brodova godišnje. U trenutku kada je tvrtku preuzimao Avšič, zapošljavala je 34 radnika.
Nakon osvajanja nagrade za Elan Power 30, Čerina je, zasuta upitima i zauzeta sastancima s potencijalnim kupcima, uvjerena da je loše razdoblje iza njih. Britanski kupac od njih je naručio četiri broda, a upravo je raspisan natječaj za primanje osam novih djelatnika.
Iskorak iz okruženja
"Još se borimo s nelikvidnošću, ali uspjeli smo stabilizirati poslovanje i napraviti iskorak. Prednost je što nismo zaduženi kreditima, ali problem je što u Hrvatskoj nemamo banku ni fond koji htjeli pratiti biznise poput našeg", dodaje Čerina. Uvjerena je da će poslovni plan o serijskoj proizvodnji, zacrtan još 2010., zaživjeti. "Ako se to dogodi, zapošljavat ćemo specijaliziran kadar. Sadašnji zaposlenici, koji čine jezgru, osposobljeni su za sve vrste poslova i riječ je o univerzalnim radnicima", objašnjava.
"Uz sveprisutan pad kupovne moći, problem je i to što proizvode kao što su motorni brodovi u Hrvatskoj rijetko tko treba. Zato je neprimjereno uspoređivati proizvodnju motornih brodova s proizvodnjom automobila. Automobili više nisu luksuz, nego potreba, a bez motornih brodova se može. Pesimistične poruke čelnika vodećih država Europske unije kad su fokusu bili problemi Grčke negativno su utjecale na prodaju luksuznijih proizvoda. S nestankom negativnih poruka oživjelo je i europsko tržište i počeo je osjetniji rast prodaje brodova", kaže Čerina i dodaje da postoji sloj ljudi koji imaju novca i koji su potencijalni kupci za brodove poput njihovih, ali su se ustručavali investirati. Na ionako narušenom tržištu tada su se počeli prodavati rabljeni brodovi. Leasing kuće su plijenile i prodavale plovila ispod tržišne cijene. Novih narudžbi nije bilo. Proizvođači su tada počeli spuštati cijene, a neki su u proizvodnji išli nauštrb kvalitete.
Dugo očekivan pomak
U Elan motornim brodovima kažu da su, uz veliki napor, sada opet otvorili tržišta susjednih zemalja poput Slovenije i Austrije, ali i norveško, a došlo je do pomaka i na njemačkom. Surađuju i na talijanskom, poljskom, portugalskom, ruskom i ukrajinskom tržištu.
"Svi su oni čekali novi model, kao što je Elan Power 30, da bi krenuli značajnije i konkretnije, bez obzira što postojećima ništa ne nedostaje. Tim modelom mi se repozicioniramo, s novim distributerom otvaramo britansko tržište i vraćamo se na tursko. Najnovija je vijest da nam se sada napokon otvara i prilično zahtjevno američko tržište. Unatoč svemu, mi imamo velika očekivanja", zaključuje predsjednica Uprave Elan motornih brodova Jasmina Čerina.
Nečujan i praktički nepotopiv, bez konkurencije u svojoj klasi
Elan Power 30 opisuju kao moderan obiteljski sportski krstaš. Ima posebno oblikovan trup, na kojem se radilo pune tri godine. Dizajn potpisuje Tony Castro. Uz niz drugih inovativnih rješenja na plovilu, postiglo se da ima izuzetne maritivne sposobnosti i gotovo je nepotopiv.
Dobra investicija
"To je tako dobar brod da nema konkurenciju u svojoj klasi. Kad ga voziš, čuješ samo zvuk motora i valove. Po tome je neusporediv sa svim drugim serijski proizvedenim brodovima", istaknuo je, nakon što je brod testirao, jedan od članova žirija na sajmu Nautika, održanom na Zagrebačkom velesajmu, na kojem je specijalizirani magazin NauCAT proglasio hrvatske brodove 2014. godine. Elan Power 30 pobijedio je u kategoriji hrvatskih proizvođača, a glasači su bili isključivo brodograditelji, iz cijelog svijeta, ali prisutni na našem tržištu.
Predsjednica Uprave Jasmina Čerina tvrdi da je vrijednost broda koji su proizveli 200 tisuća eura, a da mu nakon šest do sedam godina cijena neće pasti ispod 120 tisuća eura.
"U nautici je bitno da imate dobar, siguran, atraktivan, dugotrajan brod, koji je otporan na razne uvjete koji vladaju na moru. Kupcu je to, dakle, investicija koja će zadržati određenu vrijednost idućih nekoliko godina", objašnjava Čerina.
Izvor: Jutarnji list