'Ideja je nastala kada sam bio s curom na plaži Zrče. Kada smo se vratili s kupanja shvatili smo da je netko curi ukrao mobitel i novac.'
Najbolje ideje padaju ljudima na pamet sasvim slučajno, a povijest je pokazala da ako se poklope neke stvari, zamisli mogu postati revolucionarni tržišni proizvod koji donosi svojim autorima veliko bogatstvo. Možda je za to najbolji primjer kreditna kartica bez koje je danas nezamisliva gotovo bilo koja kupnja bilo čega, a koja je nastala sasvim slučajno 1950.
Investitora za novu ideju traži Domagoj Šoše, mladi inovator i poslovni čovjek iz Karlovca koji je javnosti predstavio svoju revolucionarnu ležaljku za plažu sa sefom za koju se nada da će promijeniti viziju turizma. "Ideja je nastala kada sam prije dvije godine bio s curom na plaži Zrče na otoku Pagu. Kako smo se otišli kupati u more, ostavili smo na prepunoj plaži stvari i novac ispod unajmljene ležaljke. Kada smo se vratili shvatili smo da je netko curi ukrao mobitel i novac. Nakon primarne ljutnje, počeo sam razmišljati kako riješiti ovaj problem s krađama i palo mi je na pamet kako bi bilo super da ležaljke imaju neki jednostavni, ali pouzdani sef", kaže Šoše. Nakon povratka u Karlovac odmah se dao na izradu projekta, u kojem su mu pomogli stručnjaci. Kako je bio siguran da ima dobar projekt, odlučio je svoj projekt i zaštititi patentnom koji vrijedi u Hrvatskoj i u 146 zemalja svijeta. "Projekt patentiranja je trajao dvije godine, puno duže nego razvoj same ležaljke. No, nisam želio da mi ideju netko ukrade pa je do patentiranja projekta sve bilo tajno. Ovaj postupak nije niti jednostavna niti jeftin", navodi Šoše.
Ležaljka sa sefom je danas razrađeni projekt koji je pred fazom realizacije i plasiranja proizvoda na tržište. Sve se malo otegnulo jer Šoše nije uspio u Hrvatskoj pronaći tvrtku koja bi mu mogla napraviti traženu ležaljku. "Tražio sam suradnju posvuda, išao u razne plastičarske tvornice u Hrvatskoj gdje se ponude kreću od 18 do 35 eura po komadu. No, nažalost niti jedna od tih tvornica nije u mogućnosti izliti iz jednog komada ležaljku zbog malih strojeva i slabih kapaciteta. U jednom trenutku sam bio voljan prodati patent, ali sada sam odlučio krenuti sam u proizvodnju i osigurati sredstva, ali opet ista priča, ipak smo u Hrvatskoj", pojašnjava karlovački inovator.
Dodaje da je u pregovorima s nekoliko potencijalnih investitora, a u perspektivi računa i na sredstva iz EU fondova. Potreba za ležaljkama za plažu je na svjetskom tržištu velika, a ukoliko će ozbiljno zaživjeti njegov projekt, Karlovac možda više neće biti globalno poznat samo po kvalitetnim pištoljima iz HS Produkta. Šoše procjenjuje da njegova ležaljka sa sefom ne bi trebala u proizvodnji biti skuplja od 100 kuna, a u maloprodaji od 300 kuna. Kako se "obične" ležaljke prodaju po 200-injak kuna, očekuje da će zbog svoje velike dodane vrijednosti većina hotelskih lanaca i koncesionara plaža htjeti ležaljke iz Karlovca. Njihov princip je vrlo jednostavni, sef, veličine dovoljne za žensku torbicu, je izliven u samoj ležaljki, a naknadno može biti ojačan metalnim dijelovima. Poklopac sefa se stavlja naknadno tako da se ležaljke mogu prevoziti i transportirati klasičnim umetanjem jedne u drugu. Sef se otvara i zatvara putem čipa u silikonskoj narukvici, a što je princip koji za zaključavanje ormarića koriste mnoga kupališta i sportski objekti. Ležaljka će biti osigurana i protiv krađe jer će imati jednostavni senzor koji će onemogućavati da se udalji više od npr. 50 metara od iznajmljivačkom punkta te će u tom slučaju uključiti glasni alarm.
Izvor: Poslovni dnevnik