Hrvatska se ne slaže s Europskom komisijom, koja je početkom mjeseca preporučila da bismo trebali ubrzati planirano usklađivanje odlaska u mirovinu. Prema našem zakonu, u mirovinu bi se sa 67 godina odlazilo tek od 2030., a Bruxelles traži da to bude mnogo prije.
Hrvatska ima primjedbe na preporuku Europske komisije da počne ranije primjenjivati odredbu o kasnijem odlasku u mirovinu i očekuje da će za to dobiti suglasnost Komisije i Vijeća EU-a, izjavio je u Luksemburgu ministar rada i mirovinskog sustava Mirano Mrsić, koji je zajedno s potpredsjednicom Vlade i ministricom za socijalnu politiku Milankom Opačić sudjelovao na sastanku Vijeća za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravstvo i zaštitu potrošača (EPSCO), piše HRT.
"Naše stajalište, koje imamo u zakonu, odgovara situaciji koliko imamo nezaposlenih", rekao je Mrsić.
Podsjetimo, Hrvatska je donijela zakon prema kojem bi se od 2030. godine produljila dob za odlazak u mirovinu na 67 godina života.
Ubrzajte planirano usklađivanje zakonski određene dobi za umirovljenje
Europska komisija u svojim je preporukama koje je svim zemalja članicama uputila 2. lipnja preporučila Hrvatskoj da ubrza planirano usklađivanje zakonski određene dobi za umirovljenje za žene i muškarce i poticanje planiranog povećanja zakonski određene dobi za umirovljenje na 67 godina.
Posebna telefonska linija na koju možete prijavljivati rad na crno
Druga važna tema na sastanku EPSCO-a bila je borba protiv neprijavljenog rada. Neprijavljeni rad se definira kao bilo koja plaćena djelatnost koja je po svojoj prirodi zakonita, no nije prijavljena javnim tijelima.
Hrvatska je ove godine otvorila posebnu telefonsku liniju na koju građani mogu prijavljivati rad na crno. Moram priznati da dobivamo na tisuće prijava, kaže Mrsić.
Izvor: Danas.hr