Među njima su i izmjene zakona o porezu na dohodak, poreza na dodanu vrijednost te poreza na dobit.
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak iznos osobnog odbitka povećao bi se s 2.200 na 2.600 kuna, a za umirovljenike sa 3.400 na 3.800 kuna. Za građane s potpomognutih područja prve skupine osobni bi se odbitak povećao s 3.200 na 3.500 kuna, a za drugu skupinu s 2.700 na 3.000 kuna.
Ujedno se prag za oporezivanje dohotka najvišom stopom od 40 posto sa sadašnjih 8.800 kuna podiže na 13.200 kuna. Takve bi izmjene, uvjeravaju u Vladi, najvećem dijelu građana trebale donijeti rast plaća.
Sabor se suglasio sa stavom Vlade, koja je podržala da se uzdržavanim članovima uže obitelji za koje bi se mogao koristiti osobni odbitak smatraju i izvanbračni drugovi, odnosno životni partneri. To su amandmanima predložili SDP-ovi zastupnici Marija Lugarić i Peđa Grbin.
Izmjenama Zakona o porezu na dobit reinvestirana dobit bila bi obuhvaćena poreznim olakšicam,a ako se ulaže u dugotrajnu imovinu i ako poduzetnik zadržava ili povećava broj zaposlenih.
PDV po naplaćenoj fakturi
Izmjenama Zakona o PDV-u mali poduzetnici više neće morati plaćati PDV po ispostavljenoj, već po naplaćenoj fakturi, a novina je i da se diže visina godišnjeg prihoda za plaćanje PDV-a po naplati s dva na tri milijuna kuna.
Novost u sustavu PDV-a je da će Porezna uprava moći ovršiti poduzetnika koji je koristio odbitak pretporeza, a nije platio račun koji mu je ispostavio mali poduzetnik.
Izmjenama Zakona o igrama na sreću oporezuju se svi dobici od klađenja, a ne kao do sada oni veći od 750 kuna.
Novost u doprinosima za mlađe od 29
Prema izmjenama Zakona o doprinosima, poslodavac bi bio oslobođen "bruto 2" doprinosa na plaću kroz pet godina ako na neodređeno vrijeme zaposli osobu između 15 i 29 godina.
Izvor: Danas.hr