Useljavanje u Njemačku u prošloj je godini bilo 20 posto više u odnosu na 2013.
U prvih šest mjeseci 2014. u zemlju je uselilo 667 tisuća ljudi, među kojima i 21 tisuća Hrvata.
Početkom 2014. ukinuta su sedmogodišnja prijelazna ograničenja EU-a za rumunjske i bugarske državljane. Od 667 tisuća pristiglih u Njemačku u lanjskom prvom polugodištu, najviše je Rumunja, 98 tisuća, piše agencija dpa.
Slijede Poljaci s 96 tisuća i Bugari s 38 tisuća imigranata u Njemačku.
Useljavanje je postalo važno političko pitanje nakon prosvjeda protuislamskog pokreta Pegide. Vodeći političari u zemlji počeli su raspravljati o mogućoj reviziji zakona o useljavanju.
Po državnom zavodu za statistiku, ovo je četvrta godina za redom da raste broj useljenika u Njemačku.
U prvih šest mjeseci iz Njemačke se iselilo 427 tisuća ljudi. Statističari kažu da su podaci o useljavanju i iseljavanju blisko povezani jer mnogi dolaze u Njemačku u potrazi za poslom ili azilom, pa za nekoliko mjeseci odlaze ako im se planovi izjalove.
Nešto manje od 200 tisuća useljenika u Njemačku stiglo je izvan Europe. Velik je porast zabilježen u dolasku izbjeglica iz Sirije, kojih je u prvom polugodištu prošle godine bilo 22 tisuće, što je 24,2 posto više nego godinu prije.
Također, broj tražitelja azila dosegao je razinu nezabilježenu od početka 90-ih godina. Prošle je godine azil zatražilo ukupno 202.834 ljudi, 60 posto više nego u 2013.
U Njemačkoj rekordnih 43 milijuna zaposlenih
U Njemačkoj je više od 43 milijuna ljudi zaposleno, što je rekord od ujedinjenja dvije Njemačke, pokazuju statistički podaci za prošlu godinu, koje je priopćio Savezni zavod za statistiku.
Stručnjaci predviđaju nastavak tog trenda i u ovoj godini, a ovako veliki broj zaposlenih, odnosno, rekord otkako je formirana nova država, pokazuje da je u posljednjem kvartalu lani porastao broj zaposlenih za 412.000 u usporedbi s istim kvartalom 2013. godine.
Posebno veliko povećanje broja zaposlenih lani bilo je u sektoru usluga, javnom sektoru, obrazovanju, trgovini, prometu, ugostiteljstvu.
U proizvodnji, osim građevine, povećan je lani broj zaposlenih u usporedbi s prošlom godinom za 0,5 posto, u građevini 0,8, u poljoprivredi za 2,1 posto.
Njemačka Industrijska i trgovinska komora procjenjuje, kako se navodi, da će se i u ovoj godini nastaviti trend rasta zaposlenih i da će biti otvoreno oko 200.000 novih radnih mjesta.
Izvor: Danas.hr, N1