Dnevnik.hr donosi priče Hrvata koji su se nakon godina provedenih u inozemstvu ipak odlučili vratiti kući.
Kada je prije nešto više od godinu dana Vlada imenovala 'voditelja Ureda dobrodošlice', mnogi su se pitali je li to još jedno mjesto za stranačke 'uhljebe'.
No, vjerovali ili ne, sve je više onih koji u Hrvatsku dolaze živjeti. A vrata na koja među prvima kucaju su upravo vrata Ureda za dobrodošlicu koji im pomaže u početnim koracima integracije.
"Interes za povratkom je velik u posljednje vrijeme, usprkos tome što se popularizacijom odlazaka iz Hrvatske stvara negativna medijska slika. U 2013. se vratilo oko 11 tisuća Hrvata, a tu nisu uračunati oni koji dio godine provode u zemlji kao ni studenti. Broj povratnika u stalnom je porastu tako da vjerujemo da će za 2014. brojke biti još veće", kaže Ivana Perkušić, voditeljica Ureda dobrodošlice.
Vraćaju se pripadnici svih generacija – studenati, umirovljenici, ali ono što najviše veseli je sve veći broj obitelji s djecom.
"Riječ je o ljudima u zreloj dobi od 30 do 50 godina koji žele da im djeca rastu u Hrvatskoj. Razlog za povratak? Kažu – doma je ipak najljepše', ističe Perkušić.
Većem interesu za životom u Hrvatskoj pripomogao je i ulazak u EU
Mnogi povratnici otvaraju male obiteljske biznise, no puno ih se odlučilo i za veće projekte – pogotovo u turizmu dok je, primjerice, u Industrijskoj zoni Gaženica kod Zadra dosta australskih povratnika-poduzetnika.
Najviše se Hrvata vraća iz Njemačke i Austrije, iz SAD-a i Kanade te Australije i Južne Amerike. Posebno su zanimljive južnoameričke zemlje iz kojih u Hrvatsku dolazi treća i četvrta generacija, mladi ljudi zainteresirani za učenje hrvatskog jezika, a često odluče i ostati.
Ovdje pročitajte cijeli članak.
Izvor: Dnevnik.hr