Studentu Dariju Borasu lampica se upalila dok je očajnički tražio ključeve. No, u tom je trenutku shvatio da umjesto ključeva u džepu ima dobitnu kombinaciju, idealnu ideju za projekt.
Dario Boras (23), student pete godine računarstva na splitskom Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, startao je u pauzama predavanja.
Otključana ideja
"Na Ekonomskom je fakultetu bio oglašen poziv svim studentima zainteresiranim za pohađanje Student Busines Academy i ja sam se odlučio prijaviti. Promislio sam, što da ne, ulaz je bio slobodan, a znanja koja su se nudila primamljiva. Prijavilo se samo desetak ljudi, što me iznenadilo, isto kao i činjenica da sam bio jedini s FESB-a. U tih nekoliko mjeseci stekao sam temeljna znanja iz ekonomije i usput dobio matičnu ideju za nešto što mi je na određeni način otvorilo vrata biznisa", veli Dario. A ta mu je ideja pala na pamet doslovce minutu prije nego što je započeo izlagati model izrade poslovnog plana za neki projekt pred predavačima.
Lampica mu se upalila dok je očajnički tražio ključeve zbog čega je i zakasnio na kolegij. U tom trenutku shvatio je kako ima dobitnu kombinaciju, idealnu ideju za projekt: metodu pronalaska izgubljenih stvari uz pomoć mobitela. Kroz Poduzetnički Kampus u Solinu koji je zatim pohađao, ideju je isprofilirao. A paralelno je s HTV-a dobio i poziv za sudjelovanje u emisiji “Snagom svoje volje”, u kojoj je došao do finala. Nije pobijedio, ali je snagom svoje volje i poduzetničkim duhom, s kolegama s FESB-a Karlom Gašparom i Markom Smoljom, otvorio tvrtku koja se bavi Smart phone sustavima, aplikacijama, modernim tehnologijama.
"Između ostalog radimo i na projektu 3D printanja, a s obzirom na to da smo još uvijek studenti, ne možemo dobiti poticajna sredstva, pa se sami financiramo. Kako? Zaradom financiramo nove projekte. Limitirani smo vremenom jer paralelno idemo na predavanja, dajemo završnu godinu. To nam je prioritet, pa nije lako sve obveze posložiti i usaglasiti. Gledajući kako poslovno rastemo, mnogi nam govore da smo ludi što ne želimo ići vani, ali mi smatramo da baš ovdje, u Hrvatskoj, imamo dovoljno prostora za nešto napraviti. Baš smo tvrdoglavi u toj našoj želji da Hrvatsku napravimo boljim mjestom za život, i za nas i za druge", veli splitski mladi poduzetnički trio.
Ostvarila sam san
Zanimljiva je i životna priča 51-godišnje Zagrepčanke Marice Kopić, koja je čitavi život željela raditi s djecom. No, umjesto s djecom završila je kao ekonomist u uredu. I, kao i tisuće drugih u Hrvatskoj, izgubila posao. Nije pasivno čekala čekala novu priliku. Preko Zavoda odlučila se prekvalificirati u dadilju, pa je šest mjeseci išla na predavanja, marljivo učila, polagala ispite... I evo je, prva je u Zagrebu otvorila obrt za čuvanje djece “Zvjezdice”, kojim se danas koristi osmero malih polaznika, od jasličara do 2,5-godišnjaka. - Nije to bio lagan ni kratak put, trebalo je vremena za otvaranje obrta, stjecanja svih papira... Ali ako imaš volje, doći ćeš do svog cilja.
Cijeli članak pročitajte ovdje.
Izvor: slobodnadalmacija.hr