U Zagrebu se 19. svibnja održava Global HR Trends Summit.
Na petom po redu Global HR Trends summitu u Zagrebu prezentaciju će održati Kim Wylie, voditeljica Odjela za promjenu i transformaciju u Google for Work. Tema prezentacije bit će zadržavanje organizacijske kulture tijekom upravljanja promjenama.
Recite nam nešto o sebi i vašem profesionalnom putovanju?
Inače sam iz Novog Zelanda, ali zadnjih 11 godina živim u Londonu. Moj dječji san je bio predstavljati Novi Zeland na Olimpijskim igrama u području Konjičkog višeboja (ekvivalent triatlonu na konju). Iako sam se natjecala na državnoj razini, nikad nisam bila dovoljno dobra za Olimpijadu pa sam morala odustati od svog sna! Studirala sam marketing i komercijalno pravo. Kad sam diplomirala, radila sam u Nacionalnoj banci Novi Zeland, a nakon toga sam se zaposlila u tvrtki Thomson Reuters gdje sam obavljala nekoliko uloga.
2005. godine odlučila sam istražiti svijet, spakirala sam torbe i otišla u London gdje sam planirala ostati dvije godine. Radila sam za grupu agencija za oglašavanje diljem Ujedinjenog Kraljevstva gdje sam bila manager i sudjelovala na velikim digitalnim transformacijskim projektima. U tom periodu prvi put sam posjetila Google i od tog trenutka znala sam da želim raditi ondje! Nakon osam intervjua (!) pridružila sam se Googleovom timu za učenje i razvoj.
Prije 4 godine, prešla sam u Google for Work kako bi uspostavili metodologiju upravljanja promjenama za korisnike Google Appsa. Metodologiju je dosada iskoristilo tisuću organizacija diljem svijeta i uvijek tražimo način kako bismo je unaprijedili.
Radila sam na još nekim važnim projektima, a ovdje nikad nije dosadno. Osjećam se privilegirano jer radim sa motiviranim i inspirativnim ljudima.
Vi ste dio Googlea, jedne od najcijenjenijih tvrtki, posebno kad se radi o kulturi. Koje su top tri taktike koje čine Googleovu kulturu?
Googleovi utemeljetitelji oduvijek su vrlo promišljeno uspostavljali organizacijsku kulturu, koja se temelji na tri najbitnije stvari: misija, transparentnost i glas. Misija podrazumijeva rad na stvarima koje su bitne i koje će donijeti pozitivne promjene svijetu. Transparentnost se odnosi na naš interni rad, a glas znači da potičemo zaposlenike da dijele ideje i daju povratne informacije. Tijekom prezentacije detaljnije ću predstaviti sve tri komponente.
Na summitu u Zagrebu govorit ćete o tome kako zadržati organizacijsku kulturu u vremenima promjena. Možete li nam dati malo više informacija o tome? Što publika može očekivati?
Promjene se događaju sve brže. Da bi organizacija povećala i zadržala svoju relevantnost, treba biti okretna i inovativna i biti sigurna da ima pravu organizacijsku kulturu kojom će privući i zadržati najbolje talente. Tijekom prezentacije dijelit ću savjete o sljedećim temama:
- Kako organizacije mogu koristiti tehnologiju kao platformu za pogon suradnje i učinkovitosti
- Kako izvršiti promjenu projekata uspješno
- Elementi Googleove organizacijske kulture i kako potičemo inovativnost
Radili ste na različitim projektima i pozicijama u Googleu. Na koje ste projekte najponosniji?
Jako sam sretna što sam radila na toliko zanimljivih projekata! Onaj kojeg se prvog sjetim jest projekt za uspostavu platforme Noogler, za uvođenje novih Googleovih zaposlenika u EMEA području (Europa, Bliski Istok i Afrika). Program Noogler je kulturno uvođenje u tvrtku, što ga čini važnim dijelom 'putovanja' novih zaposlenika.
Najveća nagrada je kad pomognemo organizacijama da pomoću naših platformi razvijaju i uspostave promjene u dotadašnjem načinu rada.
S obzirom da trenutno radite u Ujedinjenom Kraljevstvu, kako biste usporedili ondašnje radno okruženje s ostatkom svijeta?
Iako živim u Londonu, dosta često putujem kako bih posjetila partnere u EMEA području, Japanu i azijsko pacifičkom području. Dosta vremena provodim i u Kaliforniji gdje je Google HQ. Postoji toliko mnogo različitih kultura i radnih okruženja, ali mislim kako to najviše ovisi o organizacijskoj kulturi. O samoj tvrtki najbolje govore zaposlenici – jesu li tretirani kao jednako vrijedni ili sjede na svojim mjestima od 9-17 h kako bi obavili isključivo ono što moraju. Ove dvije dimenzije najbolje su za razumijevanje organizacijske kulture, a u svakoj državi možemo svjedočiti objema krajnostima.
Imate li kakav savjet za mnoge žene kojima ste uzor i koje nastoje uspjeti u tehnološkoj industriji?
Moj savjet jest:
- Budi profesionalna u onom što radiš – pronađi temu koja te zanima i postani stručnjak za temu
- Nakon toga podijeli svoje znanje s drugim ljudima
- Budi autentična, zabavljaj se i pokazuj svoju osobnost
- Usudi se biti drukčija
- Pokaži inicijativu. Ne čekaj da ti drugi dodijele zadatak – preuzmi stvari na kojima želiš raditi
- Prihvati nove izazove čak i kad nisi 100% sigurna kako nešto učiniti – to je najbolji način za razvoj novih vještina
- Pronađi priliku za rad s drugim timovima i grupama. Na ovaj način moći ćeš naučiti mnogo od drugih ljudi i o drugim dijelovima organizacije i moći ćeš izgraditi 'osobnu mrežu'
- Samopouzdanje često koči žene na njihovom putu do uspjeha. Ako želiš pročitati praktične savjete kako svi možemo izgraditi samopouzdanje, preporučujem knjigu 'Presence: Bringing your boldest self to your biggest challenges' autorice Amy Cuddy.
S obzirom da ćete sudjelovati na summitu u Hrvatskoj, koja su vaša očekivanja od destinacije?
Hrvatska je jedna od mojih najdražih destinacija za odmor – bila sam ondje nekoliko puta! Ali nikad nisam bila u Zagrebu ili bilo gdje u Hrvatskoj poslovno stoga se jako veselim. Čula sam kako Zagreb ima jako bogatu povijest i sigurna sam da će vrijeme poslužiti pa se veselim i razgledavanju grada!
Posljednje i najbitnije pitanje: Bili ste dio postave na snimanju 'Gospodara prstenova'. Kako je bilo na setu?
Bilo je jako zabavno, ali manje glamurozno nego što možete zamisliti! Bila sam jedna od žena iz Rohana. Ujutro bi se ustajali u 4:30, postrojili se uza zid, te bi nam stavljali blato na tijelo i kosu. Imali smo i zelenu pastu na zubima. Nekada bismo proveli cijeli dan snimajući jednu scenu, ali je bilo zaista zanimljivo promatrati kako redatelj i filmska ekipa rade s glumcima. Bilo je stvarno lijepo biti dijelom ove triologije. Uzbudljivo je i što se snimanje odvijalo u Novom Zelandu pa je zadivljujući krajolik prikazan ostatku svijeta.
Želite saznati više? Registrirajte se za Global HR Summit ili posjetite www.thepworld.com