Nina Pondelak ima 38 godina i inače je iz Bjelovara. Po zanimanju je profesorica germanistike i pedagogije i u Hrvatskoj je prije odlaska radila u školi.
Jednog dana Nini je stigla ponuda IBM-a koju nije mogla odbiti. Ponuda je bila vezana za Češku, za grad Brno i - iako je do tada samo upoznala Prag od cijele Češke, objeručke je prihvatila ponudu i odlučila krenuti u novi izazov.
U Brno u Češku Nina je otišla u siječnju 2014. radi ponude da radi za IBM. Ponuda je stigla dok je još bila zaposlena u školi gdje je predavala njemački jezik: "Trebali su im govornici njemačkog jezika za rad s klijentima njemačkog govornog područja. Nakon inicijalnog šoka i nevjerice da se radi zaista o globalnom informatičkom gigantu IBM-u, počela sam istraživati gdje je zapravo Brno i zaprepastila se koliko malo znam o Češkoj i tom gradu općenito. Ispostavilo se da se radi o gradu otprilike veličine Rijeke, oko 2 sata udaljenom od Beča, a otprilike 2,5 sata od Praga, trenutno iznimno interesantnog investitorima i stranim IT kompanijama koje konstantno traže stručnjake i otvaraju nova radna mjesta", kaže Nina za portal Naši ljudi.
Brno je drugi grad po veličini u Češkoj, najveći je grad i ujedno glavni grad pokrajine i nekadašnje grofovije Moravske. Važan je administrativni centar južnomoravske regije u kojoj tvori zasebnu oblast (grad Brno), broji oko 400.000 stanovnika, a također je i pravno središte Republike Češke kao i važno sveučilišno mjesto s 33 fakulteta u sklopu 13 instituta visokog školstva.
Po pitanju svih administrativnih institucija koje su obavezna mjesta posjete čim stignete na potpisivanje ugovora u Brno, treba napomenuti da se svugdje govori isključivo češki jezik i to ne (samo) radi mogućeg nepoznavanja stranog jezika, već zbog navodne činjenice da su administrativni službenici izloženi opasnosti od sudske tužbe ukoliko stranka krivo shvati izrečene navode izgovorene na stranom jeziku. Stoga se "pokrivaju" onom; "mi smo vam objasnili, a na vama je da razumijete češki". Apsolutno je zabranjeno svako darivanje službenika, dakle mito i korupcija u vidu male ciglice kave ili bombonjere za brzu obradu zahtjeva odmah zaboravite.
"Kao korisnica mnogih pretplata zaključujem da im je korisnička podrška i dalje manjkava, mada me uvjeravaju da se situacija stidljivo mijenja nabolje. Tko planira dulje ostati ovdje (poslom) poručujem da si izvadi osobni matični broj ili rodné číslo jer uvelike olakšava život i u nekim slučajevima i uvjetuje korištenje posebnih usluga (telefonska pretplata, podizanje kredita i sl.). Radna dozvola za stanovnike EU nije potrebna, ali je po češkom zakonu o radu, neizostavan uvjet za potpisivanje ugovora liječnički pregled u ovlaštenoj klinici tvrtke", savjetuje Nina.
Svima koji planiraju dolaziti u Češku i traže smještaj Nina savjetuje korištenje društvenih mreža: jeftinije je od agencija, a najpovoljnije vrijeme za traženje stanova je u svibnju i lipnju te početkom jeseni. Ima svakakvih stanova, cijene variraju ovisno o kvartu samog stana, namještenosti, starosti i lokaciji/blizini posla/faksa, ali su povoljnije nego u Zagrebu.
"Trenutno sam voditeljica analize usluge i kvalitete svoga tima (team quality and delivery lead), a svoju karijeru sam započela kao agentica IT podrške za korisnike njemačkog govornog područja. Mogu sa sigurnošću reći da je to (uz Command Center) najstresnije okruženje s velikom fluktuacijom ljudi.
Bila sam zadužena za pružanje IT podrške zaposlenicima velikih financijskih, multimedijskih, telekomunikacijskih, prehrambenih i automobilskih tvrtki i korporacija. U prvih mjesec dana svog boravka tamo, postala sam čelna osoba za dva velika računa u svom timu (tzv. focal point), vodeći računa o brzini i kvaliteti rješavanja tekućih problema te frekvenciji i kvaliteti pisane korespodencije - sa strane agenata podrške za te račune.
Nakon toga, odgovornosti su se samo povećavale i nizale do tzv. višeg agenta/mentora za nove agente tih računa, administracije interne baze podataka, ali i koordinatora usluge za veliku svjetsku banku. U više navrata, nakon više od godine dana na Service Desku mi je ponuđeno mjesto voditeljice tima, što sam odbila jer sam se vidjela u drugom odjelu (u kojem sam i sada), u puno opuštenijem okruženju.
U novom timu započela sam kao analitičarka usluge (delivery analyst), a sada najjednostavnije rečeno, uglavnom nadzirem kvalitetu same pružene usluge u timu, usko i svakodnevno surađujući s managementom tima i voditeljima cijelog odjela. Uz to sam samostalna voditeljica projekta učenja njemačkog jezika u svome timu", kaže Nina koja je IBM odabrala prvenstveno radi mogućnosti učenja i napredovanja. Ipak, napominje da u ovom okruženju sveučilišno obrazovanje (a ponekad ni iskustvo) nije glavni preduvjet za veliki dio radnih mjesta jer tvrtka obrazuje svoje zaposlenike internim treninzima i edukacijama te omogućava stjecanje internih, kao i vanjskih međunarodno priznatih certifikata.
Za cijene u Češkoj Nina kaže da su općenito niže nego u Hrvatskoj.
"Jasno da cijena uvelike varira ovisno o kvaliteti proizvoda. Moram priznati da sam razvila tehniku gdje i što kupujem, tako da se nerijetko dogodi da dosta povoljno prođem pri kupovini. Pritom mislim ne samo prehrambene namirnice, već i svu tehniku općenito, odjeću i namještaj.
Iako dosta Čeha zaista puno pije i ne pazi baš na kvalitetu prehrane (češka kuhinja je jako kalorična), dosta je izražen trend zdravog života kod ostalih, tako da joggere možete vidjeti na svakom koraku, a u većini parkova nerijetko i zateći stanovnike grada svih uzrasta u tjelovježbi.
Osim toga, veliki su ljubitelji životinja i dopušteno ih je uvoditi na većinu mjesta, uključujući i gotovo sve restorane i javne ustanove, pod uvjetom da su na povodcu. Iako su veliki ljubitelji i proizvođači piva, regija južne Moravske je najpoznatija po svojim vinima. Posebno se diče raznim roseima te slatkim vinom zvanim Palava."
Svima koji razmišljaju o pronalasku posla u inozemstvu savjetuje: svakodnevno informiranje - prije svega kod domaćih ljudi, ali i putem interneta i ostalih medija; vitalne informacije ćete dobiti najčešće usput, ali definitivno i od nadređenih i kadrovskih službi (pitanja prijave policiji za strance, vađenja zdravstvene i mirovinske iskaznice itd.), kao i na službenim i nevladinim portalima koji imaju stranice i na engleskom jeziku. Ne zaboravite pritom pratiti i stranice ministarstava RH, posebice po pitanju mirovina, radnog staža, dokumenata, promjena zakona, pravilnika i sl.
Morate znati da iskustva variraju od osobe do osobe pa uzimajte sve pročitano s rezervom; nerijetko autori idu iz krajnosti u krajnost ili pak iznose nedovoljno provjerene činjenice, a naposljetku, neovisno o tuđim (pozitivnim i negativnim) iskustvima - ne znači da će se i vama dogoditi isto. Isto tako, samo zato što je netko iz tvog kraja i priča tvojim jezikom, ne znači da ti je spreman pomoći", zaključuje Nina.