Razgovor za (sezonski) posao iz udobnosti vlastitog doma, bez putnih troškova? Da, moguće je!
Od 22. do 28. veljače održava se online Sajam poslova u turizmu koji okuplja poslodavce s područja turizma, ugostiteljstva i hotelijerstva. Osim otvorenih natječaja za sezonski i stalni posao, očekuju vas video intervjui s ciljem 'instant' zapošljavanja, prezentacije tvrtki i nagradni natječaji pojedinih izlagača.
Ovi i mnogi drugi poslodavci vas očekuju na Sajmu poslova u turizmu: Dubrovački vrtovi sunca, Radisson Split, Valamar Riviera, Liburnia Riviera Hoteli, Gulliver Travel, Jadranka d.d., Laguna Novigrad, Sunčani Hvar.
Kako biste bili što uspješniji u potrazi za poslom donosimo vam nekoliko savjeta:
1) Pripremite pitanja za razgovor s poslodavcem
Tijekom trajanja sajma imat ćete priliku razgovarati s poslodavcima izravno putem chata ili video intervjua. Raspored termina razgovora bit će dostupan čim se sajam otvori, stoga zabilježite u kalendar vrijeme kada je vaš željeni poslodavac online kako ne biste propustili priliku za razgovor.
Pripremite pitanja za poslodavca, pazite na komunikaciju i unesite profesionalno ime/nadimak nakon prijave na chat. Preporučamo da vam nadimak bude ime i prezime kako bi vas poslodavac zapamtio i time povezao sa životopisom kojeg ste poslali kao prijavu na oglas.
2) Priprema dokumentacije za prijavu, počnite s molbom
Slanje prijave za posao, bez molbe za posao, možemo usporediti sa slanjem neadresirane pošiljke. Budući da tvrtke, nakon objave natječaja zaprime veliki broj prijava, potrebno se među njima istaknuti i osigurati si poziv na intervju.
Kako biste u molbi dali poslodavcu jasno do znanja da ste odgovarajući kandidat za odabranu poziciju, detaljno proučite korporativnu stranicu tvrtke, a posebno dio koji se odnosi na njihove vrijednosti. Prije sastavljanja molbe podsjetite se i koji su traženi, a koji poželjni uvjeti u oglasu te naglasite svoje jake strane, ali nemojte ponavljati informacije iz životopisa.
Naglasite situacije koje ste uspješno savladali u svom prethodnom radnom iskustvu ili ako nemate radno iskustvo, izdvojite svoje 'meke' vještine poput strpljivosti i ljubaznosti u ophođenju s gostima.
Budući da se radi o zapošljavanju u turizmu, poželjno je da naglasite poznavanje stranih jezika (budite precizni u definiranju stupnja poznavanja stranog jezika).
Svakako pripazite na razinu pismenost, iako možda to nije navedeno kao uvjet u oglasu. Sitnice poput poslovnog izražavanja ili strukturiranih rečenica mogu vas izdvojiti od drugih kandidata.
Detaljan recept za uspješnu molbu možete pronaći na MojPosao portalu.
3) Nastavite sa životopisom
Kada ste zadnji put ažurirali životopis? U kojoj formi ste ga sastavili? Koji font ste koristili i koliko stranica ima vaš životopis? Ovo su samo neke od izuzetno bitnih stavki.
Pri kreiranju ili doradi životopisa, pokušajte razmišljati kao poslodavac koji je zaprimio 1.000 prijava, u strci je s vremenom i mimo čitanja životopisa još mora podnijeti različite izvještaje i donijeti poslovne odluke koje se reflektiraju na profitabilnost tvrtke. Izazov, zar ne?
Stoga pokušajte biti jasni i kratki, ali s dovoljnom dozom informacija koje se od vas očekuju, a to su prvenstveno radno iskustvo, obrazovanje i vještine.
Također pripazite na strukturu i količinu informacija (krenite od novijih prema informacijama starijeg datuma, u natuknicama) i pismenost.
Za još uputa kako do savršenog životopisa pregledajte savjete na MojPosao.
4) Imate li preporuku od bivšeg poslodavca?
Ako je nemate, a u mogućnosti ste, svakako je zatražite.
Preporuka je dokument koji poslodavac najčešće izdaje na zahtjev (bivšeg) zaposlenika. Ne postoji točno određena forma preporuke već se ona piše kao dopis u obliku izjave. Poslodavac bi osim podataka o tvrtki i svojih kontakt podataka trebao navesti sve bitne podatke kojima potvrđuje kako je dotična osoba bila zaposlena u njegovoj tvrtki (trajanje radnog odnosa, pozicija, osnovna zaduženja i projekti), subjektivnu ocjenu radne etike, navesti posebne vještine te istaknuti sve ostale prednosti koje dotičnog posloprimca čine idealnim kandidatom za poziciju od njegovog interesa.
Dodavanjem preporuke, uz molbu i životopis, pružili ste poslodavcu cijelu sliku zašto ste vi kandidat koji je nužan dio njegovog tima.
5) Spremni za video intervju?
Nakon što ste se potrudili oko molbe, životopisa i preporuke, imate sve spremno za odličnu prezentaciju sebe kao idealnog kandidata. Kako biste tijekom video intervjua bili konkretni i jasni, napravite mali šalabahter. Izdvojite ključne informacije o sebi (obrazovanje, iskustvo), što vas čini drugačijim od ostalih kandidata (npr. određena vještina) i zašto biste voljeli raditi upravo kod tog poslodavca.
Savjetujemo da prezentacija ne bude duža od 5 minuta i svakako ju isprobajte jednom ili dvaput, u prisustvu vašeg prijatelja ili člana obitelji.
Vidimo se 22. veljače na Sajmu poslova u turizmu!