Izvan sustava dopunskog osiguranja HZZO-a nalazi se oko 700.000 građana koji bi se uskoro mogli naći na udaru Ministarstva zdravstva.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić, suočen s dugom koji mjesečno raste za novih 50-ak milijuna kuna, poručio je da treba povećati prihodovnu stranu zdravstvenog proračuna, i to na teret građana. U protivnom, smatra, zdravstvu prijeti urušavanje.
Jedna od mogućih opcija za krpanje zdravstvenih rupa, otkrio je ministar, jest i uvođenje obveznog dopunskog zdravstvenog osiguranja, i to po uzoru na susjednu Sloveniju, piše Novi list.
Kujundžić kao primjer navodi da je u Sloveniji dopunsko osiguranje obavezno i to prema sedam dohodovnih razreda: oni s minimalnom plaćom izdvajaju 20 eura mjesečno, građani s prosječnom plaćom 29 eura (otprilike kao i dosad), a oni čije plaće pet puta premašuju državni prosjek mjesečno za dopunsko osiguranje izdvajaju 75 eura.
Izvan sustava dopunskog osiguranja HZZO-a nalazi se oko 700.000 hrvatskih građana. Njihovim uvođenjem u sustav dopunskog osiguranja kao obveznog, na mjesečnoj bi se razini uz postojeću cijenu police dobilo oko 50 milijuna kuna, što je jednako mjesečnom rastu novog duga.
Druga je opcija delimitiranja participacije u zdravstvu. Participacija danas iznosi 20 posto cijene zdravstvene usluge, a zaustavljena je na maksimalnih 2.000 kuna, koliko u slučaju kompleksnijeg liječenja mora platiti pacijent bez police dopunskog osiguranja. Rastom participacije povećali bi se prihodi zdravstvenih ustanova, a i broj osiguranika koji bi, da izbjegnu rizik plaćanja visokih participacija, u većoj mjeri ugovarali police dopunskog osiguranja.
Izvor: RTL