Izdvajanje za zdravstvo se mora povećati, ali ima više načina. Imovinski cenzus, dodatak za zdravstvo na cigarete, gorivo, alkohol. I treće je razmišljati o povećanju za dopunsko zdravstveno, rekao je ministar.
Gužve kod liječnika, dugo čekanje na specijalističke preglede i odlazak liječnika iz zemlje samo su dio problema hrvatskoga zdravstva.
U emisiji “Nedjeljom u 2” ministar zdravstva Milan Kujundžić govorio je o tim problemima, ali i predložio konkretna rješenja.
Smatra da, iako je naše zdravstvo na zavidnoj razini, prema dosadašnjemu modelu financiranja nije održivo.
Dok Hrvati godišnje za zdravstvo izdvajaju 750 eura, a potroše oko 900 eura, Slovenci izdvajaju 1500, Talijani 1900, a Nijemci čak 3500 eura. Rješenje, smatra ministar, nije dodatno zaduživanje nego povećanje izdavanja.
"Izdvajanje se mora povećati, ali ima više načina. Slovenci su to napravili po imovinskom cenzusu. Tu je i dodatak za zdravstvo na cigarete, gorivo, alkohol. I treće je razmišljati o povećanju za dopunsko zdravstveno i otvoriti prostor za dodatno zdravstveno. Ako ne priskrbimo dovoljno novca, sustav će se urušiti", kazao je Kujundžić dodajući kako se izdvajanje za zdravstvo od 15,5 posto od plaće ne bi trebalo povećavati.
Trenutačno traže najprihvatljivije rješenje, a hoće li i što sve poskupjeti, doznat ćemo do kraja godine.
Govoreći o dugim listama čekanja, kazao je kako je Hrvatska u europskom prosjeku.
Što se tiče odlaska liječnika iz Hrvatske, smatra da bi problem riješila stimulativna primanja.
"Česi su to riješili kad su liječnicima udvostručili plaće i tako se smanjio odljev. U Hrvatskoj to nije moguće, ali nagrađivat ćemo liječnike prema radu. Oni koji rade i znaju puno trebaju dobiti više", kazao je.
Smatra i kako bi trebalo dovršiti gradnju Sveučilišne bolnice u Blatu, no ne vidi prostor za ulaganja u dotrajale zgrade pojedinih postojećih bolnica u Zagrebu.
Izvor: 24sata.hr