Negativan se trend kada je riječ o zanimanju učenika za strukovne škole, očekivano, nastavio i ove godine.
Nakon upisa u ljetnom roku, za jesenski je rok ostalo 5911 slobodnih mjesta u svim srednjim školama u Hrvatskoj. Samo u Slavoniji nepopunjena su 1154 mjesta, od čega najviše u županijama koje posljednjih godina bilježe najveći broj iseljavanja: Vukovarsko-srijemskoj (496) i Osječko-baranjskoj (489). Znatno je manji broj slobodnih mjesta ostao u Brodsko-posavskoj (111) te u Požeško-slavonskoj županiji (58).
Negativan se trend kada je riječ o zanimanju učenika za strukovne škole, očekivano, nastavio i ove godine. U srednjim školama na području Osječko-baranjske županije najviše je slobodnih mjesta ostalo upravo za strukovna zanimanja, iako Grad Osijek i Županija stipendiraju učenike koji se školuju za neko od deficitarnih zanimanja. Nepopunjenih je mjesta i u najpoželjnijim školama - gimnazijama.
Nepopunjene i gimnazije
Gimnaziju Beli Manastir u ljetnom je roku upisalo 25 učenika, a slobodnih je mjesta ostalo gotovo još toliko, točnije 23. Treću gimnaziju Osijek u jesenskom će roku priliku imati upisati još devet učenika, dok ih se u ljetnom roku upisalo 147. Dva su mjesta slobodna u Prvoj gimnaziji Osijek, koju je već upisalo 166 učenika.
Tehničku školu i prirodoslovnu gimnaziju Ruđera Boškovića Osijek u jesen će moći upisati još dva učenika. Medicinska škola nakon gimnazije među učenicima je najpoželjnija, a osmaši su velik interes pokazali za eksperimentalni program zdravstvene gimnazije, koje su upisali izvrsni učenici.
- Zanimanja zidara, tesara i stolara resorno je Ministarstvo izbrisalo, jer uopće nije bilo interesa za njih, nitko se nije prijavio. Što deficitarnije, što veća potreba, to je manji upis. Djeca za ta zanimanja nisu zainteresirana, a ni roditelji ih na to ne potiču – upozorava Mirko Ćurić, ravnatelj SSŠ Antuna Horvata Đakovo.
Ugašeni programi
I Graditeljsko-geodetska škola Osijek ostala je bez zanimanja tesara. Dragica Ružić, tajnica škole, smatra da je tako zbog teških uvjeta rada.
- Iako su plaće u tom zanimanju sve veće, učenici ne pokazuju nikakav interes, čak ni unatoč tome što naša škola osigurava privremeni plaćeni rad učenika tijekom ljeta - objašnjava Ružić.
Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja doznajemo kako se u srednjim školama na području Osječko-baranjske županije odustalo od čak 14 takvih razrednih odjela te ukupno četiri odjela ekonomista, komercijalista i prodavača. Najviše ih je u kombiniranim razrednim odjelima iz kojih su izbrisana obrtnička zanimanja bravar, stolar, tesar, zidar, pekar, limar, vodoinstalater, cvjećar, soboslikar...
Izvor: Glas slavonije