Stižu prve reakcije na vijest o novim kvotama za uvoz radnika, koje otvaraju i pitanje kako zadržati domaće radnike u zemlji.
Sljedeće godine Vlada planira poduzetnicima dopustiti zapošljavanje ukupno 29 tisuća stranih radnika. Službena bi odluka trebala biti donesena u roku od dva tjedna.
Dok poslodavci hvale Vladin potez, sindikati se bune i traže da se većim plaćama zadrže domaći radnici. I iz poslovnih krugova kažu da je to samo vatrogasna mjera pa traže bržu reformu obrazovanja i manje poreze i namete da mogu povećati plaće.
Za sljedeću godinu Vlada planira odobriti 29 tisuća radnih dozvola za strance. Od toga se na nove stalne radnike odnosi nešto više od 17.800 dozvola. Najviše za graditeljstvo - više od 12 tisuća. Za turizam 1860 dozvola, od čega 1400 samo za sezonsko zapošljavanje.
"Naše su procjene da bi to trebalo biti dovoljno. Naime, ne želimo da se dogodi situacija koju smo imali u jeku građevinske sezone da nam fale radnici u građevini", pojasnila je Admira Ribičić iz Hrvatske udruge poslodavaca za Dnevnik.hr.
S druge strane, na Zavodu je 187.000 nezaposlenih. "Oni nisu osposobljeni za novu vrstu zanimanja, odnosno za nove tehnologije koje se sad javljaju i primjenjuju. Trebat će vremena dok se taj dio radnika sa zavoda osposobi", kaže Mirjana Čagalj iz HGK-a.
I HGK se zalaže za povećanje plaća
U graditeljstvu bi, kažu iz Komore, trebali povećati prosjek plaća sa sadašnjih oko 4,5 tisuća na barem 7 tisuća kuna. Veće plaće zagovaraju i sindikati.
"Mi se pretvaramo u zemlju koja snažno izvozi liječnike, medicinske sestre, informatičare, mlade visokoobrazovane ljude, a na drugoj strani uvozit ćemo kvalificiranu radnu snagu, što samo znači da se pomalo i sigurno odričemo i svoje budućnosti", rekao je Krešimir Sever iz Nezavisnih sindikata Hrvatske.
Na putu do tekućeg računa plaća vam se prepolovi
"Da bi plaće bile veće i bolje, moraju postojati bolji uvjeti poslovanja u ovoj državi. Treba krenuti od te premise. Dobra plaća uvijek je dobra ideja i dobra stimulacija radu i trudu. Plaće u Hrvatskoj u bruto iznosima zvuče vrlo svemirski. Međutim, te plaće do radnika dolaze prepolovljene od strane države, odnosno od strane doprinosa. Na neki način rad je tu preskup i plaće bi se trebale rasteretiti. Najjednostavnije rečeno – vaša plaća na putu od isplate do vašeg tekućeg računa izgubi pola sebe", objasnila je Nikolina Farčić iz Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika.